A Szentatya úgy fogalmazott, a művészek segítik előrehaladni korunk embereit a szépség útján (via pulchritudinis). A Szentírás sokszor beszél a világegyetem szépségéről, ami a Teremtő szépségére utal. Mindez arra a hivatásunkra emlékeztet minket, hogy
a szépség kézművesei és őrzői vagyunk.
A művészet bizonyos értelemben kiegészíti a teremtett világ szépségét. Amikor pedig a hitből nyer ihletet, még világosabban megmutatja az embereknek az isteni szeretetet, melyből fakad – mondta beszédében a pápa, majd köszönetet mondott a mozgalom tízéves munkájáért, mellyel a tehetséges művészeket támogatják a hit és az evangelizálás útján.
2012 októberében, az új evangelizációval foglalkozó püspöki szinódus alatt született meg Daniel és Anne Facérias kezdeményezésére a Diaconie de la beauté (Szépség diakóniája) egyesület mint egy olyan szolgálat, amely a művészeket visszavezeti a szépséghez és a szépséget a művészekhez, hogy Isten szépségének tanúi lehessenek.
A tagok zenészek, költők, énekesek, festők, építészek, filmesek, szobrászok, színészek vagy táncosok... Bármilyen szakterületen is dolgoznak, együtt próbálják megélni az igazság keresését és szenvedélyüket. (Forrás: Diaconie de la beauté Facebook-oldala)
A szépség képes közösséget teremteni, mert egyetlen szimfóniában egyesíti Istent, az embert és a teremtett világot. Összeköti a múltat, a jelent és a jövőt, mert egy helyre irányítja a különböző emberek és népek tekintetét – idézett a pápa a Vatikáni Múzeum támogatóinak mondott 2018-as beszédéből.
A művészeket nem korlátozza az idő, mert alkotásaik minden kornak szólnak. A tér sem korlátozza őket, mert a szépség mindenkiben megszólíthatja az egyetemest, főként az Isten utáni szomjat, túl minden nyelvi vagy kulturális akadályon.
A hiteles művész mindenkinél jobban beszél Istenről, képes megéreztetni a szépséget és a jóságot, eléri az emberi szívet, melyben felragyog a Feltámadott igazsága és jósága
– utalt a pápa Evangelii gaudium kezdetű buzdítására.
Érdemes újraolvasni Szent II. János Pál sorait, melyeket a művészekhez írt: ahhoz, hogy átadja a Krisztus által rábízott üzenetet, az Egyháznak szüksége van a művészetre. A művészet képes színekbe, formába, hangokba öntetni a megfoghatatlant az arra fogékony néző vagy hallgató számára. Ezért fontos arra törekedni, hogy érthető és befogadható legyen az alkotás, az embert érzékeny és együttérző szívre hangolja, hogy szerető tekintettel nézzen a világra és a másik emberre.
A mostani nehéz helyzetben, amikor világunkat a bizonytalanság és a szomorúság tölti el, a művészek küldetése még fontosabbá vált.
A szépség ugyanis mindig örömforrás, kapcsolatba hoz minket az isteni jósággal. A szépséget Isten ajándékozza nekünk. Ez pedig örömmel tölt el, megnyugtat, jót tesz nekünk.
Növeli hitünket, ezért közelebb visz minket az Úrhoz – mondta Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria