A szolidaritás és a remény üzenetét viszi Szíriába a nuncius

Kitekintő – 2014. október 8., szerda | 12:52

Milyen üzenettel térnek vissza székhelyükre a közel-keleti nunciusok, akik szombaton fejezték be csúcstalálkozójukat a Vatikánban? A Vatikáni Rádiónak adott interjújában erre a kérdésére válaszolt Mario Zenari érsek, damaszkuszi apostoli nuncius.


„A szolidaritás és a remény üzenetét viszem magammal” – hangsúlyozta a főpásztor. Elmondta, hogy az összejövetelen tájékoztatták egymást a Közel-Kelet különböző országainak helyzetéről, főleg a szíriai és iraki nép szenvedéseiről. Imádkoztak is, mivel ez a fő fegyverük. Az érsek elmagyarázta: a szélsőséges csoportok számára kedvező talajt jelentenek az olyan megoldatlan helyzetek, mint a szíriai konfliktus, amely három és fél éve húzódik.

Mielőbb találni kell politikai megoldást ezekre a problémákra – hangsúlyozta az érsek. Irakban talán van egy halvány reménysugár, de Szíriában sajnos a megoldás még távoli, miközben a lakosság a pokol szenvedéseit éli át. Fontos, hogy a nemzetközi közösség növelje erőfeszítéseit, mivel ki kell jutni ebből a helyzetből, amely kimondhatatlan szenvedést jelent a lakosság számára. A gyökereinél kell megoldani a terrorizmus, a szélsőséges csoportok problémáját. Ki kell gyomlálni ezeket a szélsőséges nézeteket, elő kell segíteni a mindenkit befogadó demokrácia megvalósulását az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartásával. Ezeken a területeken kell keresni a megoldást.

Utalva egy öngyilkos merényletet elkövető kurd családanyára, a nuncius elmondta: „Drámai helyzetben élünk. Ezeket a jeleneteket sajnos naponta látjuk. Ezek a szörnyűségek és barbár tettek, amelyeket az utóbbi időben nem csak az Iszlám Állam követ el, mindegyik fél részéről tapasztalhatók, Szíriában már több mint három éve.” A nunciusok csúcstalálkozóján megállapították – és ma már sokan osztoznak ebben a nézetben –, hogy nem elegendő a katonai válasz. A problémák gyökeréig kell hatolni.

Arra a kérdésre, hogy mi a jövője a kis keresztény közösségeknek és a többi kisebbségnek ezekben az országokban, a nuncius elmondta: Szíriában általános a szenvedés, mindenkit sújt, különbség nélkül. Az igaz, hogy a kisebbségi csoportok jelentik a leggyengébb láncszemeket, tehát ők vannak leginkább kitéve a veszélynek. A térségben nagyon sok a kitelepített vagy a szomszédos országokba menekült család. „Sok olyan embert ismertem, akik átélték ezt a tragédiát, akik látták, amikor megöltek édesapákat és édesanyákat, időzített robbanószerkezetek megöltek, vagy megcsonkítottak gyermekeket” – tette hozzá Mario Zenari érsek.

A pátriárkák és a térség egyházainak főpásztorai minden bizonnyal beszámolnak majd a szinóduson ezekről a szenvedésekről. A szinódus az egyetemes egyház megújult szolidaritásáról tesz majd tanúságot ezeknek a különösen megpróbált, szenvedő családoknak – mondta a Vatikáni Rádiónak adott interjújában a damaszkuszi apostoli nuncius.

Fotó: AsiaNews

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria