A vatikáni újságírásról tartottak szemináriumot a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolán

Nézőpont – 2024. november 20., szerda | 20:07

Andrea Gagliarducci olasz Vatikán-szakértő újságíró október 8–11. között a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola (PPHF) rektora, Kovács Gusztáv meghívására négynapos angol nyelvű szemináriumot tartott a katolikus újságírásról Religious Journalism címmel. Ennek kapcsán november elején beszélgetett a rektorral a Vatikáni Rádió munkatársa, Gedő Ágnes.

Andrea Gagliarducci, a Catholic News Agency és az ACI Stampa munkatársa rendszeresen a pápa kíséretében utazó újságírók között van, ezért számos kulisszatitkot osztott meg az érdeklődő hallgatókkal. A kurzusról és a főiskola nemzetközi kapcsolatairól kérdezte Gedő Ágnes a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola rektorát, Kovács Gusztávot.

– A négynapos szeminárium témája maga a Vatikán volt, ezen belül is a vatikáni és általában véve az egyházi újságírás fortélyai. Ez olyan érdekes és izgalmas téma, ami kötődik a Vatikáni Rádióhoz is, hiszen mi is ennek a valóságnak a részei vagyunk. Hogyan született az ötlet, hogy egy ilyen kurzust meghirdessenek?

– Számunkra Róma és a Vatikán kiemelt fontosságú: mindig szívesen látogatunk el az Egyház szívébe. 2023-ban az Európai Katolikus Teológiai Társasággal jártunk a Vatikánban; meglátogattuk a különböző intézményeket, ahol nagyon barátságosan fogadtak minket. A végén különleges élményben volt részünk, hiszen találkozhattunk a Szentatyával is – éppen a budapesti látogatása előtt történt ez. Az audiencia végén különvezették a társaság tagjait, és akkor megjelent a Szentatya. Zavaromban csak annyit tudtam mondani, hogy Kovács Gusztáv vagyok Magyarországról, mire ő rám mosolygott, és nagyon közvetlenül annyit mondott: „Jövő héten megyek hozzátok.” Szerettük volna ezt a nagyon jó élményt kicsit közelebb hozni a hallgatókhoz is. Ebben kapóra jött egy találkozás, ami egy másik külföldi konferencián történt: Andrea Gagliarducci vatikáni újságíróval, aki nagyon pozitívan nyilatkozott Magyarországról. Sokat beszélgettünk, és nagy örömünkre fél évvel később eljött a Pécsi Hittudományi Főiskolára.

– A négynapos szeminárium célja az volt, hogy bemutassa a vatikáni újságírás születését, történetét, fejlődését, illetve rávilágítson a világi és az egyházi sajtó közötti eltérésekre.

– Pécs nincs közel Rómához, mégis nagyon fontos mindaz, ami ott történik, ezért szerettük volna közelebb hozni a hallgatóinkhoz. Andrea Gagliarducci nagyon közvetlen ember, és úgy építette föl az előadásait, hogy a hallgatók személyes tapasztalatot szerezhessenek a munkájáról. Emellett pedig a teológia történetébe is belekóstolhattak általa: például a Humanae vitae kezdetű enciklika megjelenése kapcsán azt mesélte el, hogyan tudósítottak 1968-ban az újságok, ezen belül is a Vatikán a fontos pápai dokumentumról. Így egyszerre teológiatörténetet és újságírás-történetet tanultak a hallgatók.

– Az előadás angol nyelven folyt, ezért nyitott a külföldi hallgatók előtt is. Milyen volt a kurzus fogadtatása? Kik vettek részt rajta?

– Hat országból érkeztek hallgatók az angol nyelvű előadásokra: a magyar mellett nigériai, USA-beli, pakisztáni érdeklődők is voltak – ők a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) keresztül jutottak el a főiskolára. Az idegen nyelvű, ezen belül is az angol nyelvű szemináriumok népszerűek a hallgatók körében, hiszen ablakot nyitnak a tágabb világra.

– Az együttműködés kiemelten fontos a PPHF számára. Milyen nemzetközi egyetemekkel tartanak kapcsolatokat?

– Főként a különböző közép-európai egyetemekkel tartunk fönn szoros kapcsolatot: Kolozsvárral természetes szövetség fűz minket össze, Bécs, Opole, Ljubljana... Ezenkívül a Leuveni Katolikus Egyetemmel kötött megállapodás értelmében kettős diplomát adunk ki, de Málta után az Amerikai Egyesült Államok irányába is nyitottunk az elmúlt időszakban. Ezt a gazdag kapcsolati hálót igyekszünk a hallgatók javára fordítani. Más egyetemek viszonylatában is elmondható, hogy a PPHF hallgatói körében nagy a mobilitás, sokan mennek szívesen külföldre, ami hosszú távon mindenképpen gyümölcsöző.

– Tervezik-e, hogy szorosabbra fűzik Pécs és Róma szálait akár tudományos téren, akár tapasztalati szinten?

– Rómával kapcsolatban régi vágyunk, hogy elvigyük a hallgatókat tanulmányi útra az Örök Városba, és betekinthessenek a Vatikán falai mögé. 2022-ben az oktató kollégákkal jártunk Rómában, ami nagyszerű élmény volt. Ennek nyomán a most megtartott szeminárium lezárása után reményeink szerint tudunk szervezni egy tanulmányi utat Rómába.

– Várjuk Önöket szeretettel a Vatikáni Rádió székházába is, amely az Angyalvárral szemközt található, és amely a szentévre készülve megújult gyalogos övezettel várja a Szent Péter-bazilikába igyekvő zarándokokat!

– Nagyon szépen köszönjük a meghívást, biztos vagyok benne, hogy ez nagy élmény lesz a hallgatóink számára, és bízom benne, hogy egyben motiváció is arra, hogy tanulják a teológiát vagy akár az olasz nyelvet.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican Media

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria