Az Abrahamic Family House (Ábrahámi Család Háza) névre hallgató épületegyüttes látványtervei szerint a három imaház a hatalmas zöldövezet közepén egymással szemben áll majd az Egyesült Arab Emírségek (UAE) fővárosában.
Az építők reménye szerint a komplexum „a kölcsönös megértés és béke világítótornya” lesz – egy olyan régióban, amely állandó vallási konfliktusok színhelye. Átadását 2022-re tervezik, s az elképzelések szerint vallási szertartások és nemzetközi csúcstalálkozók színhelye is lesz.
A projektet Ferenc pápa idén év eleji történelmi jelentőségű látogatása inspirálta, amikor a helyi szunnita vallási vezetővel aláírták az emberi testvériségről szóló nyilatkozatot. Ez volt az első pápalátogatás az Arab-félszigeten. Mohamed bin Zayed sejk, Abu-Dzabi trónörökös hercege ezt követően jelentette be az Ábrahámi Család Háza építésére vonatkozó elképzeléseket.
Ezután Higher Committee of Human Fraternity néven vallásközi bizottság alakult, amely első ülését a múlt héten tartotta New Yorkban. A kiadott nyilatkozat szerint „az épületegyüttes a tudomány, párbeszéd és vallásgyakorlás céljából létesül, mindenki számára nyitva áll. Az imahelyeken a látogatók vallási szertartásokon vehetnek részt és a Szentírást hallgathatják. A vallási központoktól független negyedik helyszínen – a zöld területen – az emberek közösséget alkotnak a kölcsönös megértés és béke jegyében.”
Szaúd-Arábiától eltérően, ahol mindenféle nem-muszlim imahely tiltott, Abu-Dzabiban a jelentős számban élő keresztények „diszkréten” gyakorolhatják vallásukat. Ferenc pápa az ott élő, ott dolgozó Fülöp-szigeteki és indiai bevándorlók részéről lelkes fogadtatásban részesült. Az Emirátusok területén, Dubaiban 2008-tól működik zsinagóga – noha ez csak a közelmúltban vált köztudottá.
Az Abrahamic Family House tervpályázatát a londoni Adjaye Associates tervezőiroda nyerte. David Adjaye, az iroda vezetője így nyilatkozott: „Megilletődötten és megtisztelve vettem tudomásul a döntést. Hiszem, hogy az építészet beragyogja azt a világot, amiben élni szeretnénk, a tolerancia, nyitottság és folyamatos haladás világát. Reméljük, hogy az Emírségek fővárosában megépülő, a világra nyitott központ révén a különböző felekezetű és társadalmi hovatartozású emberek elkötelezik magukat a békés együttélés eszméjének, a jövő nemzedékeit is beleértve.”
Forrás és fotó: Szombat.org
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria