Az advent szó a latin adventus Domini kifejezésre utal, ami annyit jelent: az Úr érkezése, az Úr eljövetele. Szent várakozás ez, amely megelőzi a Messiás, a Megváltó érkezését. Várakozunk négy héten át, hogy karácsony titka megérlelődjön bennünk, hogy méltó módon tudjuk befogadni a kisgyermekként közénk érkező Istent, az Élet Urát.
A keresztény ember számára az adventi időszak, amely egyben az esztendő utolsó hónapja is, nem az egész éves elmaradás behozatalát, önmagunk utolérését jelenti, hanem sokkal inkább azt, hogy felkészüljünk egy találkozásra, megtisztítsuk lelkünket az érkező Isten befogadására. Ezekben a hetekben megpróbálunk a lényegre figyelni, a lelkünket előtérbe helyezni és a felfokozott mindennapjaink hajszolt életviteléből a tempót visszavenni. A keresztény ember próbál elcsendesedni, önvizsgálatot tartani.
A Vatikáni Rádió magyar szerkesztősége zenés összeállításában annak járt utána, hogy különböző élethelyzetű, életkorú emberek miként készülnek erre az időszakra.
Staurócky Balázs karnagy, egyházzenész Johann Sebastian Bach adventi kantátáinak varázslatos világába vezeti be a hallgatókat; a karnagy a Pécsi Advent programsorozat keretében a pécsi székesegyházban tartandó december 15-i előadásról is beszél.
Egy katolikus iskola tanárát, Könyves Attilát arról kérdezték a műsor szerkesztői, hogy mit ad neki az adventi időszak örömben, feladatban, reménységben – a pedagógus az iskolai és családi adventi készülődésről is beszél a műsorban. A katolikus iskola diákjai pedig arról számolnak be, hogy mit szeretnek legjobban az adventi várakozásban – 7–14 éves gyerekek adventi örömeiről hallhatunk az adventi hangolóban.
Az összeállításban Wéber Tilla közgazdász, édesanya a hajnali szentmisék hangulatát idézi meg. Végül Fekete István Roráté című novelláját hallgathatjuk meg a műsorban.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Tajti Krisztián
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria