Állandó kiállítást kapott Takács István, a matyóföldi festőművész

Hazai – 2012. december 19., szerda | 13:11

A feladat nem az, hogy Magyarországra a művészetet behozzák, hanem, hogy itt művészetet, éspedig magyar művészetet teremtsenek – vallotta Takács István festőművész. Állandó kiállítás nyílt alkotásaiból Mezőkövesden.

A városrehabilitáció révén megújult mezőkövesdi Városi Galériában állandó gyűjteményes kiállítás nyílt Takács István (1901–1985) matyóföldi festőművész alkotásaiból. A megnyitón részt vett Sebők Ferencné Takács Mária, a művész lánya; Ternyák Csaba egri érsek; Tállai András államtitkár, a város korábbi polgármestere, valamint Fekete Zoltán jelenlegi polgármester.

Takács István több mint háromszáz magyarországi templomba készített freskót, oltárképet, stációt. Főműve az egri bazilika két kupolafestménye és a magyar stáció képei; de számos más kiemelkedő építészeti monumentum teljessedett ki alkotásaival: így például a  Rózsák tere, az Egyetemi templom, a mezőkövesdi Szent László-templom, a szombathelyi székesegyház.

Egyházművészetét mélyen vallásos szellem és a barokk ízlés mesterkéltségtől mentes átélése jellemzi. Alig van festőnk, aki megközelítőleg is annyira átérezné a barokk lelkiségét, mint ő. Az egyházi festő misszionárius, ecsetjével írja a „szegények bibliáját”, színeivel, hirdeti az evangéliumot, amit életcéljául maga is megfogalmazott – írja Takács István festőművész méltatásában Bán József.

A művész a szakrális témát gyakorta ötvözte a matyóság életéből vett jelenetekkel.  Táblaképekben örökítette meg az ünnepi öltözetben felvonuló matyóságot. Kiemelendők matyó madonnái. 

Takács István azt vallotta: a feladat nem az, hogy Magyarországra a művészetet behozzák, hanem, hogy itt művészetet, éspedig magyar művészetet teremtsenek. Kiemelkedő szerepet vállalt a matyó hagyományok megőrzésében, a matyók életének, környezetének hiteles bemutatásában. Így mentette meg festészetében azt a színpompás világot, mely ma már csak múzeumi látványosság.

Magyar Kurír