Ariel Alvarez Toncovich plébános a Fides hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, „biztosak vagyunk benne, hogy a művészet is lehet az evangelizáció eszköze, ezért is kezdtünk bele két hete a szamarkandi templomunk felújításába, amelynek száz évvel ezelőtti jellegzetességeit szeretnénk visszaállítani: újra fenséges és spirituális gótikus templommá tenni.”
Az új üvegablakokkal és a többi képi ábrázolással kívánják a hitet oktatni, evangelizálni, Krisztust közölni a művészet révén.
Érzékelhetően kezdenek visszatérni a turisták Üzbegisztánba, miattuk is fontosnak érzik, hogy aki betér a Keresztelő Szent János-templomba, ha csak kíváncsiságból vagy kulturális okból is, otthon érezze magát.
A Kr. e. 7–5. század között alapított Szamarkand város az egykori selyemúton fekszik, annak is a legfontosabb szakaszán, így évszázadok óta sok az átutazó, a „turista”. Napjainkban a lakosság fő bevételi forrása a turizmus, illetve a település demográfiai növekedése is ennek köszönhető, a lakosság száma mára meghaladta a fél millió főt.
Alvarez atya elmondta, az elmúlt években nem volt állandó papja a templomnak, más városokból jöttek misszionárius papok, hogy legalább a vasárnapi miséket megtartsák. Ez a hívek szétszéledéséhez vezetett, akiket most igyekeznek visszacsábítani, a hely megszépítésével és különböző tevékenységekkel, köztük oratórium létrehozásával.
Alvarez atyát nyolcévi kazahsztáni misszió után helyezték Szamarkandba, rendtársával, Paolo Giacintivel együtt, éppen abból a célból, hogy újra életet leheljenek a plébániai közösségbe.
Szamarkand mellett még négy egyházközség van az országban, összesen mintegy háromezer hívővel, ebből hétszázan a fővárosban, Taskentben élnek, amellett Buharában, Urgencsben és Ferganában. Angrenben, ahol jelenleg új templomot terveznek, huszonöt hívő él. A 30 milliós népesség döntő többsége, 90 százaléka muszlim; 3,5 százalék orosz ortodox, s a népesség mindössze 3 százaléka tartozik más keresztény egyházakhoz.
Forrás: Fides hírügynökség
Fotó: Wikimedia Commons
Magyar Kurír
(vn)
Kapcsolódó fotógaléria