Az online is közvetített megnyitón Böcskei László nagyváradi megyéspüspök elmondta, lépésről lépésre próbálják feltárni az érdeklődők előtt mindazt, amit a püspöki palota nyújthat.
A főpásztor rámutatott, hogy bár nem a legnagyobb vagy legpompásabb termét nyitják meg a rezidenciának, de a kiállítás tartalma, Szent László király fókuszba helyezése mégis a legmagasabb ranggal ruházza fel a helyiséget.
Tavaly júniusban a püspöki palota első emeletén egy kilenctermes egyházművészeti gyűjteményt nyitottak meg, most pedig a földszinten, a recepció mellett kapott helyet az új állandó tárlat. Szeretnék, ha a püspöki palota közösségi találkozási hely lehetne, ahol az emberek lélekben gazdagodhatnak, töltekezhetnek, tanulhatnak.
A Szent László-tárlat középpontjában a lovagkirály hermája áll, a körülötte levő tárlókban pedig olyan tárgyi emlékek kaptak helyet, amelyek az elmúlt évszázadok Szent László-tiszteletébe avatnak be.
A kiállított tárgyak egyik érdekes részgyűjteménye a Kiss Gábor Iván által létrehozott, majd a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegyének adományozott érmekollekció.
Lakatos Attila történész a kiállításról elmondta, két témát jártak körbe: Szent László váradi kötődéseit és a lovagkirály tiszteletének társadalmi rétegzettségét, a gondolkodásmódra és a hétköznapokra gyakorolt hatását – nem csak vallási értelemben.
Jóllehet a herma az, amely köré a kiállítás szerveződött, de mindenképpen meg kell említeni még két érdekes és izgalmas műtárgyat a kiállítottak közül.
Ezek egyike egy selyemre készült vízfestmény, amely a Szent Jobbot ábrázolja. Ezt maga Mária Terézia osztrák császárnő és magyar királynő festette 1771-ben, abban az esztendőben, amikor az ő közbenjárására Szent István kézfejét Horvátországból hazahozták Magyarországra.
A Jobbot egy kendővel takarták le, és erre rajzolta a császárnő ezt az ábrát. Emlékként a bencés főapátnak ajándékozta, majd később a szentjobbi plébániatemplomba került.
A másik attrakció egy vászonra készült olajfestmény, amely ismeretlen szerző alkotása, a 18. század közepéből származik. Látszólag Szent Lászlót ábrázolta, valójában azonban a győri herma korabeli pompáját örökítette meg, így látható rajta a később lepattintott tűzzománc díszítése is.
Az állandó tárlat a járványügyi intézkedések betartásával keddi, csütörtöki és szombati napokon tekinthető meg. Bővebb információk a varad.org és sanctusladislaus.ro oldalakon találhatók.
Forrás: Romkat.ro
Szöveg: Dénes Gabriella
Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria