Amerikai püspökök: Az új költségvetési törvény veszélyezteti a közjót és az emberi méltóságot

Kitekintő – 2025. július 7., hétfő | 17:18

Timothy Paul Andrew Broglio érsek, az Egyesült Államok Püspöki Konferenciájának (USCCB) elnöke komoly aggodalmát fejezte ki a július 4-én törvényerőre emelkedett „Nagy Gyönyörű Törvénnyel” (One Big Beautiful Bill Act) kapcsolatban, amely súlyos következményekkel fog járni a társadalom legsebezhetőbb tagjai számára.

A nagy horderejű jogszabály, amelyet hetekig tartó egyeztetések után szinte teljes pártfegyelem mellett szavaztak meg (a republikánusok támogatták, míg a demokraták ellene szavaztak – a szerk.), a közelgő pénzügyi év szövetségi költségvetésének átfogó átalakítására irányul. Támogatói úgy hirdetik mint egy átfogó intézkedést, amelynek célja a gazdasági növekedés ösztönzése és a bürokratikus akadályok csökkentése. A törvény jelentős adóváltozásokat, a szociális programokra vonatkozó reformokat, valamint a szövetségi támogatások prioritásainak átalakítását foglalja magában. A törvényhozók szerint az intézkedés észszerűsíti és egyszerűsíti a kormányzati kiadásokat, és elősegíti a munkahelyteremtést a vállalkozásokra vonatkozó szabályozások csökkentésével és a beruházások ösztönzésével.

A katolikus vezetők azonban aggasztónak találták a törvényjavaslat végleges változata kulcsfontosságú rendelkezéseinek következményeit. Timothy Paul Andrew Broglio érsek nem sokkal a törvény elfogadása után kiadott nyilatkozatában sajnálatosnak nevezte azokat a jelentős változtatásokat, amelyek véleménye szerint aláássák az emberi méltóság védelmére és a közjó előmozdítására irányuló erőfeszítéseket.

Az egyenlőtlenségeket növelő és a Teremtésnek ártó megszorítások

„Püspöktársaim és én többször és következetesen sürgettük a törvényhozókat, hogy a költségvetési egyeztetési folyamatot használják fel a rászoruló családok megsegítésére, és változtassanak a törvényjavaslat azon részein, amelyek a szegényeket és a kiszolgáltatottakat sújtják” – írta Timothy Paul Andrew Broglio érsek nyilatkozatában. Legfőképp az „egészségügy és az élelmiszersegélyek lelkiismeretlen csökkentésére, az egyenlőtlenséget növelő adóintézkedésekre, a családokat és gyermekeket károsító bevándorlási rendelkezésekre, valamint a teremtett világot védelmező programok forrásainak csökkentésére” mutatott rá.

A jogszabály korábbi tervezetei tartalmaztak olyan rendelkezéseket, amelyek pozitív visszhangot váltottak ki a püspökök részéről, mint például a terhességmegszakítást végző intézmények szövetségi finanszírozásának szigorúbb korlátozása, a szülők nagyobb választási lehetősége az oktatási rendszerben, valamint a nemváltó beavatkozások szövetségi támogatásának korlátozása. A Kongresszus által elfogadott törvényszövegben azonban számos ilyen intézkedést meggyengítettek vagy teljesen töröltek.

Az USCCB szerint az olyan szervezetek szövetségi finanszírozásának korlátozása, mint például a Planned Parenthood (amerikai családtervezési és nőgyógyászati központ, amely abortuszt is végez – a szerk.), egy évre csökkent. Az oktatásra vonatkozó részt – amely eredetileg szélesebb szülői jogokat biztosított volna az iskolaválasztás terén –, lényegesen visszafogták. Ezenkívül a nemváltó beavatkozásokra felhasználható szövetségi támogatások korlátozása teljes egészében kimaradt a végleges törvényszövegből.

Valós következmények

Timothy Broglio érsek figyelmeztetett azokra a valós következményekre, amelyeket ezek a döntések hoznak majd magukkal: „Amint ezek a rendelkezések hatályba lépnek, az emberek elvesztik az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, nehézségeik lesznek az élelmiszerek megvásárlásában, családtagok fognak elszakadni egymástól, és a sebezhető közösségek kevésbé lesznek felkészülve arra, hogy megbirkózzanak a környezetszennyezés és a szélsőséges időjárás környezeti hatásaival.”

Felhívás szolidaritásra

A törvény elfogadásának ellenére az USCCB elnöke arra kért minden katolikus hívőt és jóakaratú embert, hogy fokozzák erőfeszítéseiket azok megsegítésére, akik most nagyobb veszélynek vannak kitéve.

„A Katolikus Egyház tanítása az emberi méltóságról és a közjó védelméről arra ösztönöz bennünket, hogy megkettőzzük erőfeszítéseinket, és kézzelfogható segítséget nyújtsunk azoknak, akiknek erre a jövőben még nagyobb szükségük lesz” – mondta az érsek, hozzátéve, hogy a püspökök „továbbra is szorgalmazni fognak minden olyan jogalkotási törekvést, amely a jövőben jobb lehetőségeket biztosítana a rászorulók számára”.

Forrás és fotó: Vatican News

Magyar Kurír
(hj)

Kapcsolódó fotógaléria