Amikor nincs pápa az Egyházban – Mit kell tudni a sede vacantéről, azaz a széküresedésről?

Kitekintő – 2025. április 21., hétfő | 16:20

Amikor egy püspök lemond vagy meghal, s egyházmegyéje első számú vezető nélkül marad, sede vacante (széküresedés) állapotról beszélünk. Ha a pápa lemond vagy meghal, nem csupán az Egyház marad vezető nélkül, hanem a római egyházmegye is, melynek székesegyháza a lateráni Szent János-bazilika. A sede vacante avagy interregnum alatt az Egyházat a bíborosok testülete kormányozza.

A sede vacante kezdetével a Római Kúria minden tisztségviselője automatikusan elveszti hivatalát, kivéve a camerlengo bíborost, aki a Szentszék vagyonát kezeli ilyenkor, illetve ellátja a „miniszterelnöki” funkciókat; és a főpenitenciáriust, aki azon három ember közt van, akik a konklávé alatt is kommunikálhatnak a külvilággal, hogy feladatukat ellássák.

Az Egyház camerlengója, bíboros kamarása jelenleg az ír-amerikai Kevin Joseph Farrell bíboros, a Világiak, Család és Élet Dikasztériumának prefektusa, akit előbbi tisztségre Ferenc pápa nevezett ki 2019. február 14-én. Ugyancsak továbbra is ellátja feladatát Róma általános helynöke és a Vatikánvárosi Állam általános helynöke (ezek lelkipásztori pozíciók). Az Egyházi Törvénykönyv kimondja, hogy a római szék megüresedése esetén az egyetemes Egyház kormányzásában semmit sem szabad újítani.

A vatikáni posta speciális „sede vacante-bélyegeket” bocsát ki a széküresedés időszakára. Ugyancsak megváltozik a Szentszék címere is, Szent Péter kulcsai közt ugyanis nem a pápai tiara, hanem egy napernyő foglal helyet az interregnum alatt.

A napernyő a főhatalom fennállását jelképezi (ez császári felségjelvény volt Rómában, és Vatikánváros Állam nem szűnik meg a pápa halálával, vagyis állami főhatalom ilyenkor is fennáll, s ugyanígy az Egyház is folyamatosan ellátja szolgálatát, a krisztusi hatalommal élve), azaz a pápa nincs, de Vatikán és Egyház van, főhatalommal (kulcsok napernyővel, tiara nélkül). A napernyőnek azért vörös és arany a színe, mert ezek Róma város és a Birodalom színei – vér és arany.

Ez egyszerre jelképezi a pápa hiányát és a camerlengo kormányzását az Egyház világi javai felett. Így a camerlengo bíboros is kiegészíti a széküresedés idejére címerét ezzel a jelképpel. Ez a speciális, átmeneti camerlengo-címer a Vatikán széküresedés alatt kiadott eurós emlékérméin jelenik meg, amelyek legális fizetőeszközök az eurózóna országaiban.

A pápaválasztáson minden bíboros részt vehet, aki a széküresedés pillanatában (azaz nem a konklávé kezdetekor) még nem múlt el nyolcvan éves. A sede vacante akkor ér véget, amikor megválasztották az új pápát (pontosabban amikor ő elfogadta a megválasztását). Az illető megválasztásától kezdve teljes jogú pápa, tehát pápaságát ettől kezdve számítjuk, nem pedig „péteri szolgálata ünnepélyes megkezdésétől” (nincs ugyanis „beiktatás”), amikor mise keretében a pápa megkapja a pápai jelképeket, a palliumot és a gyűrűt. Ez a szertartás a koronázás helyébe lépett, amelyről I. János Pál mondott le, és ezzel „kiment a divatból”. Szent VI. Pál a konklávét szabályozó rendelkezésében még megemlítette a koronázást (Romano Pontifici eligendo), Szent II. János Pál azonban az Universi Dominici gregisben már nem említi, szolgálatának ünnepélyes megkezdésekor pedig azt mondta: még nincs itt az idő, hogy visszatérjünk a tévesen a pápák földi hatalmának jelképeként azonosított ceremóniához.

Emellett az új pápának, „amikor alkalma nyílik”, birtokba kell vennie saját püspöki székesegyházát, amely nem a Szent Péter-bazilika, hanem a lateráni Szent János-bazilika.

Fotó: A Vatikán nyitóoldalának képernyőképe (2025. április 21., 13.07)

Magyar Kurír
(ki)

Kapcsolódó fotógaléria