Az együttműködés a szakmai szövetségek ajánlására Pelyhes Gábor, a gödi iskola szakképzésért felelős vezetője szervezésében valósult meg. A fémipari szakterületen tanuló tizennyolc francia diák a gödi tanulókkal közösen három szakmában – karosszérialakatos, szerkezetlakatos és szerszámkészítő – vesz részt szakmai gyakorlaton.
Az angers-i diákok másfél éve tanulnak fémmegmunkálást, vannak közöttük olyanok is, akiknek ez már második szakmája lesz. Gödre három tanárukkal, Aurelivel, Stéphane-nal és Jean-Claude-dal érkeztek, akik nemcsak egyszerűen kísérők, hiszen a gödi szakoktatóktól ők is tanulhatnak szakmai fogásokat.
Az Északnyugat-Franciaország városaiból, falvaiból származó fiatalok az angers-i iskolaközpontba járnak elméletet tanulni, gyakorlataikat pedig a Tour de France projekt keretében különböző cégeknél töltik. A nagy francia kerékpáros körversenyről elnevezett program lényege, hogy a diákoknak minden évben másik vállalatnál kell dolgozniuk, és teljesítményük alapján más-más szakmai területeket, új munkahelyeket ajánlanak nekik. A Gödre érkezett tanulók gyakorlataikon például tengeralattjárók, olajfúrótornyok, hajók fémes szerkezeteinek megmunkálását, javítását végzik.
Szakoktatójuk, az angers-i iskola korábbi középvezetője, Stéphane szerint a fiatalok felvételénél fontos, hogy mennyire motiváltak a szakma elsajátítására. „Nem arra törekszünk, hogy a legjobb tanulókat válasszuk ki, hanem arra, hogy akiket felveszünk, érdekelje az a szakma, amit adni tudunk nekik – fejtette ki. – Egy évet kötelezően külföldön, vagy valamelyik távoli francia régióban kell tölteniük. Eközben nemcsak a szakmát tanulják, hanem látnak műemlékeket, megismerik a helyi szokásokat és gasztronómiai sajátosságokat. Az a célunk, hogy olyan diákjaink legyenek, akik nem félnek nyitni a másik ember felé és később megállják a helyüket az életben.”
A francia és a magyar diákok közösen készítik el a gödi iskola alapításának huszonötödik évfordulójának is emléket állító kovácsoltvas kaput. Tatár András szakoktató tervei alapján a tanulók és a mesterek az iskola főbejáratához készítenek kaput, melyhez a különféle hegesztési, hajlítási technikák mellett a díszműkovácsolás szakmai fogásait is felhasználják.
A cserediákok a gyakorlatukat a szakmai kívánalmaknak megfelelően, heti váltásokkal a Gödi Piarista Kft. három jól felszerelt (karosszérialakatos, szerkezetlakatos, illetve szerszámkészítő) műhelyében végzik. Czakó Attila, Tatár András és Vajó György mesterek vezetésével a vendégek megtapasztalhatják az egyéni képzés előnyeit és a piarista nevelésre jellemző személyes figyelmet.
A csoport a tanulás mellett a hétvégéken megismerkedik a Dunakanyar és Budapest látnivalóival. A tervek szerint a tanulók a gödiekkel közösen látogatást tesznek az esztergomi Suzuki gyárba is, valamint Budapesten megtekintik a részben gödi munkával felújított Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás)-templomot is.
A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósul meg.
Forrás: Piarista.hu
Fotó: Besze Erika
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria