A Pécsi Egyházmegye Jézus Krisztus feltámadásának ünnepére, a húsvétra való készület jegyében Pécs városában évről évre váltakozva a passióval és a városi keresztúti ájtatossággal idézi fel a Jeruzsálemben 2000 évvel ezelőtt történt eseményeket.
Idén városi keresztúttal emlékeznek. Passiójátékot legközelebb 2026-ban rendeznek újra.
A keresztúti ájtatosság keretében Pécs történelmi belvárosában a Kossuth tértől a Dóm térig 14 stáción keresztül – szimbolikus módon hordozva a Megváltó keresztjét – élhetik át a résztvevők Jézus Krisztus keresztútjának, szenvedésének és kereszthalálának eseményeit.
Jézus Jeruzsálemben mintegy másfél kilométeres úton, Pilátus palotájától a Golgotáig hordozta a keresztet. A hagyomány szerint Szűz Mária Szent Fia feltámadása után gyakran végigjárta ezt az utat, évszázadokkal később pedig emléktáblákat állítottak a keresztút egyes állomásainál, melyek ma ismert 14 stációja a középkorban alakult ki.
Jézus keresztútjának 14 állomása:
1. állomás: Jézust halálra ítélik
2. állomás: Jézus vállaira veszi a nehéz keresztet
3. állomás: Jézus először esik el a kereszttel
4. állomás: Jézus édesanyjával találkozik
5. állomás: Cirenei Simon segít Jézusnak a keresztet hordozni
6. állomás: Veronika kendőt nyújt Jézusnak
7. állomás: Jézus másodszor esik el a kereszttel
8. állomás: Jézus vigasztalja a síró asszonyokat
9. állomás: Jézus harmadszor esik el a kereszttel
10. állomás: Jézust megfosztják ruháitól
11. állomás: Jézust a keresztre szegezik
12. állomás: Jézus meghal a kereszten
13. állomás: Jézust leveszik a keresztről, és anyja ölébe fektetik
14. állomás: Jézust a sírba fektetik
A keresztút állomásait végigjárva, Jézus szenvedéstörténetéhez kapcsolódva mi magunk is részesei lehetünk Jézus kereszthordozásának. El tudjuk helyezni benne saját élettörténetünket, és általa rátalálhatunk személyes életünk keresztjére. A kereszt vállunkra vétele, az elesés terhe a kereszt súlya alatt, a kudarc, a talpraállás, az újra elindulás, a gyász fejezetei ugyanis mindnyájunk életének részei.
A pécsi városi keresztúti ájtatosságban a menet együtt halad a kijelölt útszakaszon; az egyes stációkat nem jelzik külön táblák. A keresztútjáráshoz annak bármely pontján szabadon lehet csatlakozni. Az ájtatosságra világnézeti és felekezeti hovatartozástól függetlenül nagy szeretettel hívnak és várnak minden érdeklődőt.
„A keresztút üzenete, hogy végigjárva azt jobb emberként élhetjük tovább az életünket, egymással összetartva, jobban odafigyelve a körülöttünk élőkre” – fogalmazott korábban a városi keresztútjárás lelki adományairól Felföldi László pécsi megyéspüspök.
A Pécs Megyei Jogú Város támogatásával megrendezendő keresztutat eső esetén is megtartják; kedvezőtlen időjárás esetén az elmélkedések meghallgatásába a székesegyházban lehet bekapcsolódni.
Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria