A képzés sikeres elvégzéséről szóló tanúsítványokat december 19-én ünnepélyes keretek között adta át Birher Nándor, a Pázmány BTK dékánja és Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója a szervezet budapesti központjában.
Az alapozó alapképzést 26 fő, az alapozó mesterképzést 19 fő, a megújító alapképzést 42 fő és a megújító mesterképzést 71 fő végezte el.
Köszöntőbeszédében Vajda Norbert kiemelte: fontos, hogy az Egyházon belül az intézmények együttműködjenek, és a felmerülő kihívásokra együtt adjanak megfelelő válaszokat.
Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász országos igazgatóhelyettese azt hangsúlyozta, hogy vezetőnek lenni nem végzettséget jelent, hanem folyamatos fejlődést. „A váratlan szituációkban jó, ha a vezető is jelen van mindig, hiszen őrá támaszkodhatnak a munkatársai, ő mutat irányt.”
Németh Zoltán, a soproni Szent Benedek Idősek Otthonának vezető ápolója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem óraadó tanára beszédében rámutatott Szent Benedek Regulájának aktualitására. „Övezzük fel derekunkat hittel és a jó cselekedetekre való hajlandósággal” – idézte a Regulából, majd hozzátette: a tudás átadásán túl az újrafelfedezett szakmai és emberi kapcsolatok, a hatékony együttműködés és a friss szemléletmód is célja volt a képzésnek.
Balog Józsefné, a XXIII. János Otthon intézményvezetője a kurzus egyik résztvevőjeként mondta el tapasztalatait, beszámolt az oktatás során szerzett tudásról, a gyakorlati feladatokról.
Birher Nándor, a PPKE BTK dékánja záróbeszédében kiemelte: az átadási ünnepség új mérföldkövet is jelent, hiszen az Egyház egyre több szociális feladat ellátásával van megbízva, amihez elengedhetetlen a vezetők képzése is. „Szeretetből szolgálni nem hiánygazdálkodást jelent, hanem annak a képessége is, hogy az egyházi értékeket hasznosítva minél többet tegyünk” – mondta. Ezt a célt szolgálja a Katolikus Szeretetszolgálattal, valamint a Karitásszal kötött együttműködés is.
A szociálisvezető-képzés elvégzését a 25/2017. (X.18.) Emmi-rendelet szabályozza. A mesterképzés elvégzésére az intézményvezetők, az alapképzés elvégzésére a vonatkozó rendelet szerint a vezető beosztású munkavállalók kötelezettek, akik továbbképzési kötelezettségüknek ezzel tudnak eleget tenni. Az alapozó alapképzés 90 óra, az alapozó mesterképzés 120 óra, az alapozó megújító képzés 15 óra, míg a megújító mesterképzés 25 óra időtartamú.
A képzés a két intézmény között 2018-ban megkötött együttműködési szerződésben foglaltak alapján valósult meg. Az együttműködés célja a Magyar Katolikus Egyház intézményrendszerében dolgozó vezetők folyamatos képzése, a vezetői tevékenységhez szükséges alkalmasság és kompetenciák gyakorlatorientált fejlesztése.
Forrás: PPKE BTK, Katolikus Szeretetszolgálat
Fotó: Lambert Attila
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria