Ausztria: a betlehemezők egymillió szegénységben élő gyermek megsegítéséért énekelnek

Kitekintő – 2016. január 1., péntek | 14:02

December 27. és január 6. között 85 ezer gyerek jár házról házra Ausztriában, hogy a három királyok nyomát követve jókívánságokat, áldást vigyenek az embereknek. A népi betlehemes játék célja a jótékonyság – tájékoztat a Kathpress.

A jótékony betlehemezők célja, hogy az összegyűjtött adományokkal a szegénységben élő gyerekeket segítsék. Az elmúlt évben 16,2 millió eurót adományoztak országszerte, mellyel az osztrák katolikus ifjúsági szervezet, a Jungschar (KJS) mintegy ötszáz projektet támogat húsz afrikai, latin-amerikai és ázsiai országban. Évente egymillió gyermek életkörülményeinek javításához tudnak hozzájárulni a gyűjtéssel. A támogatások a gyerekek iskolába járásának megkönnyítését, a gyerekmunka megszüntetését, az élelmiszerellátás biztonságát célozzák.

A jókívánságokat mondó gyerekek becslések szerint 420 ezer kilométert tesznek meg január 6-áig Ausztriában. Egy-egy „csillagénekes” átlagosan 190 eurót „énekel össze”.

Hagyomány, hogy a gyerekek felkeresik az egyházi, politikai élet prominenseit is. December 29-én Christoph Schönborn bíborosnál, Bécs érsekénél énekelnek. Egy nappal később Heinz Fischer államfő fogadja a köszöntőket a Hofburgban, januárban pedig Werner Faymann szövetségi kancellár, Sebastian Kurz külügyminiszter, Hans Jörg Schelling pénzügyminiszter.

A háromkirály-járók a jókívánságokat az országhatáron túlra is elviszik: német nyelvterületekről, így Ausztriából, Németországból, Svájcból érkező „csillagénekesek” vesznek részt Ferenc pápa újévi szentmiséjén, Brüsszelben pedig előreláthatólag január 12-én fogadja őket Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.

Ebben az évben India a adományok kiemelt célországa. Az ausztriai énekes gyerekek indiai gyerekek oktatás-nevelését és a népek békés együttélését elősegítő The ANT elnevezésű szervezetet támogatják.

Egy másik projekt, az I-Card: az ifjúság jövőt teremt nevű akció célja pedig a mizók, egy India északkeleti részén, nagy szegénységben élő népcsoport életkörülményeinek javítása. Leginkább az élelmiszer és orvosi ellátás biztosítására van szükség, valamnt a gyerekek és fiatalok oktatás-nevelésének segítésére. A mizók között nagy az analfabetizmus aránya: a nők alig 15 százaléka, a férfiak 35 százaléka tud írni-olvasni. Az I-Card segélyakció keretében képzést és szakmai gyakorlatot biztosítanak fiataloknak.

Forrás és fotó: Kathpress, accentus.ch

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria