A megállapodás garancia arra, hogy a jövőben kizárólag az egyetemek által képzett, felkészült oktatók foglalkozhassanak a – hamarosan az ország valamennyi óvodájába és általános iskolájába eljutó – Úszó Nemzet Programba bekapcsolódó gyerekekkel.
Wladár Sándor MÚSZ-elnök és Sós Csaba szövetségi kapitány mellett a Szegedi Tudományegyetem, a Széchenyi István Egyetem, az ELTE, a Debreceni Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az EKKE, valamint a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem egy-egy vezetője írta alá a dokumentumot.
Ahogy egyre bővül a program, úgy lesz egyre égetőbb szükség jól képzett, a szakmát valóban értő oktatókra – hangsúlyozta Wladár Sándor. Az egykori olimpiai bajnok kiemelte, hogy az ÚNP a magyar úszósport történetének egyik, ha nem a legfontosabb kezdeményezése: bár a sportágat mindig is a klasszisai által elért fantasztikus eredmények alapján ítélik meg, ez a program hosszú távon garantálhatja a magyar úszósport jövőbeni sikereit.
Természetesen nem a versenyúszók nevelése az elsődleges cél, sőt. A legfontosabb, hogy minden óvodás és kisiskolás barátkozzék meg a vízzel, és szerezze meg a vízbiztos úszótudást, mert sosem feledkezhetünk meg arról, hogy ez mindenekelőtt életmentő képesség – jelentette ki a MÚSZ elnöke. – Ugyanakkor tagadhatatlan, hogyha a program néhány éven belül úgy lefedi az országot, ahogy az a tervekben szerepel, az utánpótlásbázisunk sosem látott módon szélesedhet ki, hiszen több százezer gyermekből jóval többen gondolhatják úgy, hogy rendszeresen is látogatnák az edzéseket, mint eddig bármikor.
Sós Csaba szövetségi kapitány, az egykori Testnevelési Egyetem úszótanszékének korábbi vezetője mindezt azzal egészítette ki, hogy akárcsak a versenysportolók esetében az edzők, a gyerekeknél az oktatók megfelelő képzettsége elengedhetetlen a sikerhez. „A MÚSZ kidolgozta a liszenszrendszert, azaz ebben a programban kizárólag olyan oktató vehet részt, akinek mi engedélyt adunk, és nagyon remélem, hogy idővel sikerül kiszorítani az összes kóklert. Ráadásul ahogy nő a program, úgy lesz szükség egyre több oktatóra, nyilvánvaló, hogy a TF [ti. a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem – a szerk.] ezt már önmagában nem tudja lefedni, ezért elengedhetetlen, hogy az összes olyan felsőoktatási intézmény kapcsolódjék be a programba, ahol minden adott a szakemberképzéshez” – mondta a szakember.
Az egyetemek képviselői azt hangsúlyozták, hogy nagy örömmel csatlakoznak az Úszó Nemzet Programhoz, hiszen az együttműködés valamennyi fél számára előnyökkel jár. Amellett, hogy a MÚSZ kész profi szakmai támogatást nyújtani a képzéshez, szívesen fogadja a hallgatókat sportszakmai gyakorlatokon, sőt, a legjobbak ingyenesen vehetnek részt a szövetség jövőbeli, a tudásukat még inkább elmélyítő továbbképzésein.
Eger neve nem elválasztható a víztől, ezért bízunk benne, hogy az együttműködési megállapodással még jobban tudjuk majd támogatni, segíteni a szövetség munkáját abban, hogy az Úszó Nemzet Program minél sikeresebben megvalósítható legyen – mondta Váczy Kálmán Zoltán rektorhelyettes.
Forrás: Fenyves Balázs/EKKE
Fotó: Derencsényi István/MÚSZ
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria