Az egymásról való gondoskodás a nemzet hivatása – Kuala Lumpur érseke üzenete Malajzia ünnepére

Kitekintő – 2020. szeptember 1., kedd | 16:00

Julian Leow Kuala Lumpur-i érsek az 1957. augusztus 31-én kikiáltott malajziai függetlenség ünnepének (Hari Merdeka) 63. évfordulója, illetve a Malajziai Államszövetség 1963. szeptember 16-i megalapításának 57. évfordulója alkalmából közleményt adott ki, amiben úgy fogalmazott: „Egy nemzet ereje nem akkor látszódik meg, amikor a dolgok rendben mennek, hanem amikor válság sújtja.”

Malajziában idén ünneplik a Rukun Negara charta (Nemzeti Alapelvek – a maláj függetlenségi nyilatkozat által 1970-ben megfogalmazott nemzeti filozófia) létrehozásának 50. évfordulóját. A dokumentum az ország egységének irányadója, melynek alaptételei: az Istenbe vetett hit, a király és a haza iránti hűség, az alkotmány felsőbbsége, jogállamiság, tisztelet és erkölcs.

„Erre az évre sokan úgy fognak visszagondolni, mint amikor mindannyiunknak radikális döntéseket kellett hoznunk. Sok tervünkről mondtunk le, távol maradtunk a barátainktól és a családtagjainktól, és alkalmazkodnunk kell az élet új szabályaihoz. Természetes, hogy azt kérdezzük magunktól: hol van Isten ebben az egészben? Isten még mindig velünk van. Ha az életünket fel is forgatták a gondok, és sokak szenvednek a világjárvány okozta nehézségek súlya alatt, Isten akkor sem hagyott el bennünket” – írta üzenetében Julian Leow érsek.

Az idei nemzeti ünnepség témája: „Malaysia Prihatin” („Malajzia számít”) – ami a hazafiság, az egység és a hazaszeretet lelkületét tükrözi, amely különösen nyilvánvalóvá vált a koronavírus elleni küzdelemben.

A malajziai katolikus egyház teljes mértékben azonosult e lelkülettel. A világjárvány miatt kialakult gyökeres változások az élet minden területét érintették. Mindezen új nehézségek közepette az érsek a zsoltárt idézve így biztatott: „A megtört szívűekhez közel van az Úr, a bánatos lelkűt meggyógyítja” (Zsolt 34,19).

„Ez Malajziára is igaz – mutat rá a főpásztor. – Egy nemzet ereje nem akkor látszódik meg, amikor a dolgok rendben mennek, hanem amikor válság sújtja. Ezért felemelő volt látni, ahogy az emberek etnikai hovatartozásuktól, vallásuktól vagy politikai állásfoglalásuktól függetlenül összefogtak, hogy segítséget és támogatást nyújthassanak társaiknak a szükség idején. Hálásak vagyunk Istennek azokért, akik országunkat a koronavírus elleni küzdelemben vezették, legfőképpen minden egészségügyi dolgozóért. A világjárvány elleni harc bebizonyította, hogy a malajziai emberek együtt tudnak dolgozni és egységet tudnak alkotni egymással a nyugodt és a nehézségekkel teli időkben egyaránt.”

„A Malaysia Prihatin témájával összhangban természetessé kell válnia, hogy jobban odafigyelünk és gondoskodunk szomszédainkról, legfőképpen azokról, akik a társadalom peremén élnek, és akik a legtöbbet vesztették a világjárvány miatt. Aggódva figyeljük a különböző bevándorló közösségeket, melyek súlyos csapást szenvedtek, mivel nem rendelkeznek olyan szociális biztonsági hálóval, mint a malajziaiak. Kérjük a kormányt, terjessze ki humanitárius segélyeit mindenkire, és újrakezdési terve – mely kivezeti országunkat a válságból – érjen el minden embert.”

Leow érsek a Fides katolikus hírügynökségnek elküldött levelében azt is hangsúlyozta, a fizetések csökkenése és a munkanélküliség, amivel sokaknak szembe kellett nézniük, visszavetette a lakosság általános jólétét.

Az évforduló kapcsán az érsek rámutat: „A Rukun Negara célja: erősebb egység elérése és támogatása minden ember között, tartozzanak bármely társadalmi réteghez; megőrizni a demokratikus életformát; egy igazságos társadalom létrehozása, melyben az ország gyarapodásának együtt, egyenlő és igazságos módon mindenki részesévé válhat; szabad, nyitott hozzáállást biztosítani a gazdag, sokszínű kulturális hagyományok felé; haladó szellemű társadalom építése, amely hasznát veszi a tudománynak és a modern technológiának. Szem előtt tartva e fontos célkitűzést, arra kérjük a kormányt, hogy kötelezze el magát ismét ezen alapelvek mellett, melyek legyenek kiindulási pontok és vezérfonalak minden politikai döntéshozásuk során Malajziában.”

Majd így folytatja: „A világjárvány előtérbe helyezte az Istenbe vetett hitünket. Megértette velünk életünk törékenységét, s hogy mindannyiunknak szükségünk van Istenre. Ferenc pápa emlékeztetett bennünket, hogy mind kiszolgáltatottak vagyunk, s egymáshoz kapcsolódunk. Ha nem gondoskodunk egymásról, nem gyógyíthatjuk meg a világot.” A malajziai főpásztor mindenkit arra szólít: „fogjanak össze a világjárvány leküzdéséért”, s túllépve a vezetők és politikusok közötti megosztottságon, lendítsék fel újra az ország gazdaságát.

„Arra kérünk mindenkit, tegyétek félre politikai vitáitokat és nézeteltéréseiteket, és dolgozzatok együtt a nemzet javáért. Egy olyan pillanatban, mint ez a mostani, alapvetően fontos bebizonyítanunk, hogy eltérő véleményeink nem számítanak. Imádkozzunk azért, hogy az államszövetség alkotmánya által szentesített jogállamiság és a Rukun Negara chartájának lelkülete mindig érvényesülni tudjon” – fogalmazott Julian Leow érsek, kifejezve vágyát, hogy Malajzia „valóban egységes, kiegyensúlyozott ország” legyen.

Malajzia délkelet-ázsiai ország az Egyenlítő közelében, tizenhárom államból és három szövetségi területből álló föderáció; soknemzetiségű, multikulturális és sokvallású ország. A népességszám megközelíti a 32 milliót, melynek több mint 60 százaléka muszlim. A katolikusok mindössze a lakosság 4 százalékát teszik ki.

Fordította: Balláné Sárközi Jáhel

Forrás: Fides hírügynökség

Fotó: Wikimedia Commons

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria