Kihívás, botrány, bűntett, igazságtalanság – ezekkel a szavakkal illette üzenetében Ferenc pápa az éhezés, az élelmiszer-ellátás bizonytalansága, illetve az alultápláltság jelenségét a Covid-19-járvány idején. A római tanácskozás a szeptemberi, élelmezési rendszerekről szóló, New York-i csúcstalálkozó előrendezvénye, amelyet a Szentatya „fontos találkozónak” minősített António Gutteres ENSZ főtitkárnak címzett üzenetében.
A világjárvány rendszerszerű igazságtalanságokat hozott felszínre, amelyek aláássák az emberi család egységét.
Ilyen a szegénység és a földnek okozott folytonos károk az Isten teremtett javaival való visszaélés és azok helytelen felhasználása által – fogalmazott a pápa.
Ferenc pápa gyökeres változtatást sürgetett.
Nem elég csak a technológiára támaszkodni a föld termelőképességének növelése érdekében, ha az a természet sterilizálását okozza, és elsivatagosodást idéz elő – nemcsak kívül, hanem belül, a lelkekben is.
Nem elég megfelelő mennyiségű élelmiszert termelni, ha sokan mégis mindennapi kenyér nélkül maradnak. Ez botrány – mutatott rá a Szentatya üzenetében. – Bűntett, amely megszegi az alapvető emberi jogokat. Igazságtalanság, amellyel kapcsolatban mindenkinek kötelessége, hogy tényleges tettek, bevált gyakorlatok, bátor helyi és nemzetközi politikák segítségével tegyen ellene.
A pápa megoldásként néhány elképzelést ajánlott üzenetében. Elsőként az élelmezési rendszereket figyelemmel és megfelelően át kell alakítani, hogy fenntarthatók legyenek környezetvédelmi és a helyi kultúra szempontjából. Céljuk az legyen, hogy növeljék az ellenállóképességet, erősítsék a helyi gazdaságot, javítsák a táplálkozás minőségét, csökkentsék az élelmiszer-pazarlást, és mindenkinek hozzáférhető, egészséges élelmiszert biztosítsanak.
Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy
a változásnak belülről kell elindulnia, ugyanis az éhezés megszüntetése nem az élelmiszer nagymértékű előállításától fog megszűnni, hanem egy új mentalitásnak, gondolkodásmódnak köszönhetően.
Olyan szervezett élelmezési rendszereket kell megvalósítani, amelyek védelmezik a földet, és középpontba helyezik az emberi személy méltóságát.
A pápa üzenetében második pontként az élelem biztosítását sürgette világszinten, illetve a tisztességes munka támogatását kérte helyi szinten annak érdekében, hogy a jövő veszélyeztetése nélkül tudjon táplálkozni a ma embere. Sürgette továbbá a vidéki élelmiszeripari és az agrárszektor kiemelt szerepének támogatását a politikai és gazdasági döntéshozatali folyamatokban, különösen is a pandémia utáni időszakban.
A földműves és állattenyésztő családokat főszereplőnek kell tekinteni, akiknek ismereteit és hagyományait nem szabad figyelmen kívül hagyni, ugyanis segítenek a valós szükségletek megértésében.
Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy az élelmezési rendszerek egyik alapvető eleme a család, ugyanis itt tanuljuk meg a föld adományait felhasználni anélkül, hogy visszaélnénk vele, itt fedezzük fel a személyes és közös javak tiszteletéről szóló életstílusokat. A vidéki, gazdálkodással foglalkozó embereket, akik távoli és szegényebb területeken élnek, hatékony politikával kell támogatni.
A Szentatya tisztában van azzal, hogy bizonyos gazdasági érdekek megakadályozzák a közjó értékeit, a szolidaritást és a találkozás kultúráját támogató élelmezési rendszerek kialakítását. Mindennek ellenére egy gyümölcsöző multilateralizmus és egy felelősségteljes élelmezési rendszer fenntartásához alapvetően fontos az igazságosság, a béke és az emberi család egysége.
Ferenc pápa üzenetében hangsúlyozta azt is, hogy sokak álma egy olyan világ megvalósulása, ahol megfelelő mennyiségben jut kenyér, víz, gyógyszerek és munka mindenkinek, mindenekelőtt a szegényeknek. Ez egy nemes cél – fogalmazott a pápa –, amelyet a Szentszék és az Egyház is támogat: akaratot, erőt, cselekvést és bölcs döntéshozatalt egyesítve.
A Szentatya üzenetét azzal a felhívással zárta, hogy senkit sem szabad hátrahagyni. Azt kívánta, hogy minden ember képes legyen szükségleteinek fedezésére, amellyel egy békés, termékeny és testvéries társadalom építhető.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria