A február eleji szentelés mottóját Pál apostol Filippieknek írt leveléből választották: „Ugyanazt az érzést ápoljátok magatokban, amely Krisztus Jézusban is megvolt” (Fil 2,5). A szertartást Peter Cshung Szuntaek (Chung Soon-taick) érsek vezeti.
A szentelendők között van a koreai katolikus egyház második siket lelkipásztora: 18 évvel Pak Minszo (Park Min-seo) atya után Kim Dongdzsun (Dong-jun) is csatlakozik a siketek pasztorációjához.
A 2007-ben 39 éves korában pappá szentelt Park Minszo tavaly kapott teológia doktora címet egy chicagói egyetemen (Catholic Theological Union); hivatása kezdetén egy amerikai siket pap, Thomas Coughlin állt mellette, az ő segítségével végezhette el a Saint John Universityt. Négy nyelven beszél: a koreai mellett koreai és amerikai jelnyelven, illetve angolul is.
A szöuli főegyházmegye sajtószolgálata még egy érdekességet emelt ki a februári szentelendők kapcsán: két olyan papot szentelnek, akik családja már korábban is adott papot a koreai egyháznak. Rju Hodzsun (Ryu Ho-jun) és Kim Jongu (Yong-woo) diakónusok bátyjait: Rju Hojong (Ryu Ho-young) és Kim Jongdzsu (Yong-ju) atyát 2023-ban szentelték fel.
Noha ezzel a szöuli papság száma eléri az ezer főt, a helyi egyház mégis aggódik, mert csökken a papi hivatások száma.
Az Evangelizációs Dikasztérium adatai szerint 2013-ban 1264 kispap volt a koreai egyházmegyékben. Tíz évvel később, 2023-ban csupán 790 szeminarista, ami 40 százalékos csökkenést jelent egy évtized alatt.
A katolikusnak kereszteltek száma a koreai püspöki konferencia 2023-as hivatalos statisztikája szerint a 0–4 éves korú gyermekek korcsoportjában a koreai népesség 1,8 százalékát teszi ki; az 5–9 éves korcsoportban 3,9 százalékot; a 10–14 éves korcsoportban 5,8 százalékot. A katolikusok aránya a koreai össznépességben 11,5 százalék.
A számadatokból látható, hogy generációról generációra csökken a katolikusok száma; mint ahogy általában is demográfiai hanyatlás figyelhető meg Dél-Koreában, ahol a születési ráta az egyik legalacsonyabb a világon.
Emellett a koreai társadalom kompetitív, teljesítmény- és fogyasztásorientált, a fiatalabb nemzedékek egyre kevesebb időt fordítanak a belső út és a transzcendencia keresésére.
Forrás és fotó: Fides.org; Koreatimes.co.kr
Magyar Kurír
(vn)
Kapcsolódó fotógaléria