A több ezer résztvevő Oláh Dénes főesperes, plébános vezetésével imádkozott a katolikus oktatás-nevelés ügyéért a marosvásárhelyi Vársétányon. Holló László kolozsvári egyetemi tanár, a Katolikus Státus igazgatótanácsának elnöke beszédében röviden felvázolta a Katolikus Státus az erdélyi, magyar, katolikus iskolahálózat megteremtésére és fenntartására irányuló 450 éves múltra visszatekintő, gyakran akadályokba ütköző törekvését és arra figyelmeztetett, hogy a támadásokkal senki sem nyer, ellenkezőleg: mindenki veszít, maga a támadó is.
Ezután Nagy László unitárius lelkész mondott imát azért, hogy egy szebb és igazabb holnapot teremthessünk, Isten szavában bízva, aki szívünkbe írta: „Ne félj, mert én veled vagyok, hogy megsegítselek” (Jer 1,8).
Márton Gyöngyvér tolmácsolta a szülők elégedettségét az iskolában folyó szellemi-erkölcsi nevelés, az intézmény tanári kara, valamint az igazgató munkájának színvonalával kapcsolatban. Kiemelte: a marosvásárhelyi katolikus gimnázium létét mind az igény, mind a szakmai felkészültség indokolja.
A tanárok nevében Székely Szilárd szólt, aki kiemelte: Isten szeretete jelének tekinti azt, hogy nagyszerű diákokkal, összetartó szülői közösséggel, hihetetlen energiával dolgozó vezetővel, az idők jeleire figyelő tanári karral, támogató egyházi elöljárókkal áldotta meg a Mindenható az iskolát, és hogy számos közéleti szereplő, közeli és távoli iskolákban tanító kolléga, más felekezetű hívő vállal ma is szolidaritást a veszélyben lévő gimnáziummal. A döntéshozó szerveknek Szent Pál apostol szavaival üzent: „a betű öl, a Lélek pedig éltet” (vö. 2Kor 3,6). Rajtuk áll, hogy a betűt igazítják-e az élethez vagy inkább kioltják az életet, ha létezni mer. A tisztánlátás adományát kérte azok számára, akiknek a kezében van az iskola sorsa felőli döntés.
Ady Endre Teveled az Isten című versével szólította meg diáktársait és a demonstráló tömeget Kali Edina 7. osztályos tanuló, aki az elmúlt négy évre visszatekintve a katolikus iskola álmának fokozatos megvalósulását vázolta és kérte annak védelmét.
„Fegyverünk és páncélunk a könyv” – Sütő András szavait idézve kérte a Státus Közgyűlésének tagja, Kelemen Hunor az egybegyűlteket, hogy mutassák fel a könyveket, amelyeket hoztak, és amelyeket a megmozdulás végén az iskolának adományoztak a résztvevők szolidaritásuk jeléül.
* * *
A marosvásárhelyi katolikus teológiai líceum körül kialakult helyzet miatt a gyulafehérvári római katolikus érsekség és az erdélyi magyar politikai képviselet közös memorandumban tiltakozik – tudatta november 16-án, szerdán a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ).
A Klaus Iohannis román államfőnek és Dacian Ciolos miniszterelnöknek elküldött dokumentumot Jakubinyi György, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke írták alá.
„Egy magyar iskola zavartalan működése nem egyszerűen igazságszolgáltatási kérdés, hanem az etnikumközi viszonyokat érintő súlyos politikai ügy, amelyért a politikai vezetőknek felelősséget kell vállalniuk” – hangsúlyozzák a memorandum aláírói.
Értékelésük szerint Romániában az elmúlt huszonhét évben alapvető változások mentek végbe a többség és a kisebbség viszonyában, az euro-atlanti és európai integráció folyamatában az etnikumközi viszonyok megváltozása, a folyamatos román–magyar párbeszéd volt az egyik legfontosabb eredmény.
„Az utóbbi időben azt tapasztaljuk, hogy a már kivívott és működő jogokat is megkérdőjelezik az állami hatóságok, beleértve egyes kormányhivatalokat, a prefektúrákat és számos igazságszolgáltatási eljárást is” – olvasható a memorandumban.
A magyar egyházi és politikai vezetők a dokumentumban határozottan elutasítják a közösség érdekeit sértő próbálkozásokat.
„Tisztségviselőink megfélemlítése, ingatlanjaink és iskoláink törvényességének megkérdőjelezése egyaránt olyan lépés, amely nemzetközi szerződésekben is garantált kisebbségi jogaink gyakorlását kívánja akadályozni, az anyanyelvi oktatáshoz való hozzáférést korlátozni. Ugyanebbe a sorba illeszkedik az is, hogy a MOGYE-re (Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem) vonatkozó törvényt immár több mint négy éve nem alkalmazzák” – áll a dokumentumban.
Az aláírók szerint a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium felszámolásának szándéka folytatása annak a folyamatnak, amely a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaállamosításával indult. Félő, hogy a visszarendeződés itt nem áll meg, ezért azt követelik, hogy szűnjenek meg az alaptalan támadások a magyar közösség tisztségviselői, történelmi egyházai és nemzeti intézményei ellen.
Amint arról hírt adtunk, a román korrupcióellenes ügyészség november elején a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium törvénytelennek vélt létrehozása miatt eljárást indított az iskolaigazgató és a megyei főtanfelügyelő ellen. November 12-én, szombaton több ezer ember gyűlt össze nemcsak Marosvásárhelyen, hanem más erdélyi városokban is, hogy a magyar felekezeti oktatásért tüntessen, és tiltakozzon a gimnázium ellehetetlenítése, igazgatójának meghurcolása ellen.
Forrás: Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség, MTI
Fotó: Harasztovics Arnold
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria