Bemutatjuk a Szent Péter-bazilika szent kapuját

Kultúra – 2024. december 25., szerda | 18:39

Ferenc pápa szenteste megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, mellyel kezdetét vette a 2025-ös jubileumi év. Az alábbi írásban a jubileum egyik főszereplőjét, a Szent Péter-bazilika szent kapuját mutatjuk be.

A Szent Péter-bazilika szent kapuját csak a szentévek alkalmával nyitják meg, melyekre általában – rendes folyamatban – huszonöt évente kerül sor; a „Porta Sanctát” legutóbb Szent II. János Pál pápa nyitotta meg a 2000-es jubileum idején és Ferenc pápa 2015-ben az irgalmasság rendkívüli szentéve alkalmából.

A szent kapu a megváltó, a pásztor és a tanító Krisztust jelképezi, aki azt mondta magáról: „Én vagyok a kapu. Aki rajtam keresztül megy be, üdvözül, ki-be jár, és legelőt talál” (Jn 10,9) – írja a ferences Giovanni Giuliani a bazilika ismertetőjében.

Vico Consorti a kapu megalkotása folyamatában (Fotó: Wikipédia)

A jelenlegi bronzkapu Vico Consorti 1950-es műve, amely Ferdinando Marinelli firenzei műhelyében készült. Tizenhat evangéliumi jelenetet ábrázol, melyek a bűn és a megbocsátás témáját állítják a középpontba.

Giovanni Giuliani így ír a négy sor (soronként négy kép) értelmezéséről:

1. Amikor Ádámot és Évát kiűzték a paradicsomból, úgy tűnt, egy kapu örökre bezárult – de az angyali üdvözlet újra kinyitotta az élet kapuját a megváltás által elhozott megbocsátás révén.

2. Az Úr a szent kapuban vár minket, hogy örömet adjon azoknak, akik elherdálták a keresztség ajándékát; hogy megkeresse a bárányt, amely elveszett a világ gonoszságai között; hogy visszavárja a tékozló fiút; hogy meggyógyítsa azokat, akiket megnyomorított a bűn.

3. Sokat megbocsátanak annak, aki nagyon szeret: szeretet és megbocsátás szükséges ahhoz, hogy megtaláljuk az Urat, aki ezeket a szavakat mondta a kereszten: „Még ma velem leszel a paradicsomban.”

4. A gőg és a bűn, melyek megakadályozzák a hit megszületését, eltöröltetnek Jézus által, aki azt mondja: „Bocsásd meg bűneinket.” Az Úr vár minket annál a másik kapunál, másik ajtónál, amely a szívünk, ahol mindennap kopogtat, mert be akar lépni: „Sto ad ostium et pulso” – az ajtónál állok, és kopogtatok.

A Szent Péter-bazilika szent kapujának központi részén, a következő szentírási jelenetek láthatók (a tizenhat osztatú kapu második és harmadik sora):

1. „De János igyekezett visszatartani: »Nekem van szükségem arra, hogy megkeresztelkedjem általad, és te jössz hozzám?«” (Mt 3,14)

2. „Az Emberfia ugyanis azért jött, hogy megkeresse és megmentse, ami elveszett.” (Lk 19,10)

3. „A fiú így szólt hozzá: »Apám! Vétkeztem az ég ellen és teellened; már nem vagyok méltó arra, hogy fiadnak nevezz.«” (Lk 15,21)

4. „Jézus azt mondta neki: »Kelj föl, vedd ágyadat, és járj!«” (Jn 5,8)

5. „Sok bűne bocsánatot nyert, mert nagyon szeretett.” (Lk 7,47)

6. „Akkor Péter odament hozzá, és azt mondta neki: »Uram! Hányszor vétkezhet ellenem a testvérem, hányszor kell megbocsátanom neki? Talán hétszer?« Jézus azt felelte neki: »Nem azt mondom, hogy hétszer, hanem hogy hetvenszer hétszer.” (Mt 18,21–22)

7. „Akkor az Úr hátrafordult, és rátekintett Péterre. Péter pedig visszaemlékezett az Úr szavára, hogy azt mondta neki: »Mielőtt ma megszólal a kakas, háromszor is megtagadsz engem.« Ekkor kiment, és keservesen sírni kezdett.” (Lk 22,61)

8. „Ő azt felelte neki: »Bizony, mondom neked: még ma velem leszel a paradicsomban!«” (Lk 23,43)

Forrás: Stpetersbasilica.info

Fotó: Vatican Media

Verestói Nárcisz/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria