„Mély együttérzésünket fejezzük ki az egész nemzetnek és a védelmi, biztonsági erők kötelékében dolgozó, a kötelességük teljesítése közben elesett fiaik elvesztése miatt gyászoló családoknak” – fogalmaztak a püspökök, amikor részvétüket fejezték ki a január 8-i dzsihadista támadásban elesett katonák miatt. A támadást a Benin, Niger és Burkina Faso közötti úgynevezett hármas határ közelében követték el. Burkina Fasóból érkezett egy dzsihadista alakulat, amely megtámadta a határállomást, és legalább 28 benini katonát ölt meg. A támadást az al-Kaidához kapcsolódó, az Iszlámot és a Muszlimokat Támogató Csoport (JNIM) nevű szervezet vállalta magára.
A dzsihadista csoportok jelenléte a szomszédos országokban, különösen Nigerben és Burkina Fasóban arra kényszerítette a benini kormányt, hogy mintegy 3000 katonát vezényeljen az ország északi részére a fegyveres betörések megakadályozására. A helyi biztonsági erőket az amerikai katonai erők támogatják, amint azt a január 10-i incidens is mutatja, amelyben egy, a Pentagon által a helyi katonák orvosi evakuálására szerződött amerikai magáncég helikoptere érintett.
A fiatalokkal kapcsolatban a püspökök azt írják, hogy aggódnak a kiberbűnözés növekedése miatt az országban, mert sok fiatalt csábít el „a könnyű pénzkereset ígéretével”. Félnek attól, hogy a könnyen megszerezhető nyereség féktelen hajszolása, ami gyakran a közbiztonság és a társadalmi integritás rovására történik, veszélyezteti a fiatalok jövőjét és megrendíti a nemzet etikai alapjait. Az eddigi érzékenyítő kampányok eredménytelenségével szembesülve a püspöki konferencia arra buzdítja a fiatalokat, hogy utasítsák el a csalást és tegyék magukévá a becsületességen és kemény munkán alapuló életmódot.
Végül a püspökök közleményükben kifejezik reményüket, hogy a legkésőbb 2026 áprilisára kitűzött általános választások békésen zajlanak majd, de aggodalmukat fejezik ki „a politikai feszültségek elhúzódása miatt, ami alááshatja a társadalmi békét és a nemzeti összetartást”. Egy olyan környezetben, ahol a különböző politikai erők nem könnyen értenek szót egymással, a püspökök felszólítják a politikai szereplőket, hogy álláspontjukban és cselekedeteikben helyezzék előtérbe a párbeszédet, a kölcsönös tiszteletet és a nemzet érdekét.
Benin, hivatalosan a Benini Köztársaság (1975-ig Dahomey vagy Dahomania, franciául République de Bénin) független állam Afrika nyugati részén. A Magyarországnál területileg csak kicsit nagyobb Benin (114 763 km²) trópusi ország és a legkevésbé fejlett országok közé tartozik. Az ország lakossága 14 111 034 fő, melyből kb. 48%-a keresztény (többségük római katolikus); a muszlimok aránya kb. 28%. A lakosság több mint 10 %-a a vudu híve, legalább 5 %-a aladura keresztény.
Forrás: Wikipédia
Fordította: Thullner Zsuzsanna
Forrás: Fides
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria