Nem korai? Nem túlzás még ebben az életkorban lelkigyakorlatot tartani? – vetődik fel a kérdés, hiszen sokan még szentmisére sem viszik óvodás gyermeküket, mert még „nem elég értelmes” hozzá. Pedig Jézus mondja: „Engedjétek hozzám a gyermekeket!”
Óvodapedagógusként tapasztaljuk mennyire fontos a hitben nevelődés, milyen nagy ereje van az egész pici gyermekek napi, saját szavaikkal mondott imáinak, a Szentírásra való rácsodálkozásuknak, a liturgiában való aktív részvételüknek, játékaiknak. Azt szeretnénk, hogy Isten jelenlétének jelei: az imádság, az Ige forgatása, a színek, illatok, dallamok természetes közeg legyen a gyermek számára, melyben biztonsággal, derűsen élhet.
A Szentírás alapján Benjaminnak (melynek jelentése: jobb kéz [átvitt értelemben a szerencse] fia) nevezik egy család vagy más közösség legfiatalabb, kedvelt tagját. Ezért Benjamin-kurzus a lelkigyakorlat neve, melyet Angela M. Chineze, a Szent András Evangelizációs Iskola Brazíliai Nemzeti Irodájának az igazgatója dolgoztott ki. Mi, a zalaegerszegi Szent András Evangelizációs Iskolaközösség tagjai – köztük az óvodánk pedagógusai – 2018 tavaszán Erdélyben, Marosvásárhelyen személyesen az ő és munkatársai közvetítésében ismerhettük meg, illetve sajátítottuk el a kurzus módszertanát, megkaptuk a lelkigyakorlat adaptációját és a lehetőséget a megtartására Magyarországon. A Szent Család Óvoda iskolába készülő óvodásai minden évben részesülhetnek a nekik szóló kurzus gyümölcseiben.
Mi a lelkigyakorlat titka? Hogyan képesek ilyen kicsi gyermekek végig részt venni, elmélyülni, imádkozni? A titok Jézus maga: az élő hitet csak bemutatni lehet, erre nem lehet megtanítani senkit. A kereszténységünk egy életforma, mely folyamatos gondozást igényel. A hit átörökítése, átadása már csöpp gyermekkorban elkezdődő aktív folyamat. Gyermekek a bontakozó személyiségük, életük folyamatában az őket körülvevő felnőttektől cselekvéses tapasztalatszerzéseik közben sajátítják el a Mennyei Atyával kedves, örömteli életet. Minden percünk ezért tanúságtétel kell, hogy legyen a keresztény élet szépségéről és nagyszerűségéről.
Jézus nevében jövünk össze a lelkigyakorlaton az óvodában. A három egymás utáni nap délutánjára tagolt kurzus során a 6–7 éves gyermekeknek a hit titkát, a kérügmát tárja fel a lelkigyakorlat, mely kivételes alkalom arra, hogy Jézushoz vezessük legkisebb, de lélekben talán legnagyobb testvéreinket. Az életkori sajátosságokat figyelembe vevő, teljes személyiségre, érzékszervekre ható, cselekedtető tanítások, demonstrációk, feladatok során megtapasztalhatják a gyermekek, hogy szeretve vannak az Atya által, amit egymásnak is át tudnak adni.
Derűs, latinos ritmusú animációs dalokra, zenére táncolva, dudaszóval, konfettit dobálva ünneplik Jézus győzelmét a bűn felett, és kezeiket kitárva adják át a mindennapjaik irányítását Isten kezébe.
Jézus jelen van az étkezőasztalnál, a kiscsoportos tevékenységeinkben és a személyes beszélgetéseinkben. Jézus velünk örül a felfedezésben, a bábozásban, velünk nevet a játékokban, velünk énekel, rajzol, velünk táncol. Csak ezt meg kell mutatni a gyerekeknek. Csoda látni a szívük nyitottságát, imádságos tanúságtételeiket, a Szentlélek érintését az elcsendesülésekkor vagy az elmélyült imában.
Mi a lelkigyakorlat célja? Isten szándéka, hogy meghívjuk a gyermekeket, hogy megnyíljon a szívünk, s Isten örömmel betölti egész életünket. Minden ember erre vágyik, a gyermekszív pedig különösen fogékony rá. Isten derűjét és érintését a kisgyermekek pedig haza is viszik otthonaikba.
Forrás és fotó: Szent Család Óvoda
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria