A negyedik ülésszakon folytatódott az általános vita, az Instrumentum laborisnak megfelelően. A téma a következő volt: „A családpasztoráció: különböző aktuális javaslatok” (II. rész, 1. fejezet).
A szinódus elsőként hangsúlyozta a hit válsága és a család válsága között fennálló kapcsolatot: az előbbiből származik az utóbbi, ahogy elhangzott. Ennek oka, hogy a hitben többnyire csak a tanításbeli tartalmak együttesét látják, miközben lényege valójában a szabad tett, amellyel az ember önmagát Istenre bízza. Ebből indul ki a javaslat, hogy ki lehetne gondolni egy „Vademecum”-ot [segédanyagot], amely a családdal kapcsolatos katekézisre vonatkozna, hogy megerősítse annak evangelizációs küldetését. Ezenkívül hangsúlyt kapott, hogy számos megkeresztelt embernek gyenge a hite, akik úgy jutnak el a házasságig, hogy annak lényegével maguk a házasulandók sincsenek tisztában.
Másodsorban szóba került az a hatalmas kihívás, amellyel napjainkban szembe kell néznie a családnak, s amit „az egyféle gondolkodás diktatúrájának” nevezhetünk, és célja, hogy a társadalomba olyan „anti”-értékeket vezessen be, amelyek eltorzítják a házasságnak a férfi és a nő közötti kapcsolatként való felfogását az emberekben. Az értékválság, az ateista szekularizáció, a hedonizmus, a hatalomvágy rombolják a családot, tagadják annak valódi természetét, meggyengítik az egyes személyeket és ezek következményeként sebezhetővé teszik magát a társadalmat is. Ezért fontos tehát, hogy a hívekben újraébresszük az egyházhoz tartozás tudatosságát, mivel az egyház vonzás által növekszik, és az egyház családjai fogják vonzani a többi családot is.
Szükséges, hogy a maga részéről az egyház, mint az ember ismerője, hangsúlyozza a család szép és szükséges, pótolhatatlan voltát mindenki számára. Az emberekben újra fel kell ébreszteni a családhoz tartozás tudatosságát is. Ám ez nem elég: a család Isten szeretetét tükrözi, soha nem elszigetelt szeretetet, és ezért megnyitja az embert a többiekkel való kapcsolatra, s így építi a társadalmat.
A megbeszélés témáját képezte a papok és a családok közötti kapcsolat fontossága is. A papok kísérik a családot az élet minden fontos időszakában, osztozván örömeiben és nehézségeiben. A családok viszont a maguk részéről segítenek a papoknak teljes, kiegyensúlyozott érzelmi állapotként, s nem puszta lemondásként megélni a cölibátust. Nem csak erről volt szó: a család egyben „a hivatások bölcsője”, hiszen gyakran a családi otthonok falai között, a közös imádságban fogalmazódik meg a papi hivatás gondolata.
Ugyancsak hangsúlyt kapott a kapcsolat a keresztség és a házasság között. Komoly és elmélyült keresztény beavatás nélkül megfogyatkozik a házasság szentségének értelme is. Ezért a keresztény házasság nem lehet csupán kulturális hagyomány vagy társadalmi elvárás, hanem hivatásbeli döntésként kell értenünk azt, amelyet kellő felkészülés után hoznak meg. Ezt nem lehet néhány találkozás során csak úgy improvizálni, hanem megfelelő időt kell rá szánni.
Ezután arról tárgyalt a szinódus, hogy a munka miképpen hat a család dinamikájára. Itt két olyan dimenzióról van szó, amelyeket össze kell egyeztetni, tekintettel arra, hogy mind rugalmasabbak a munkaidők, léteznek újfajta szerződésmodellek, előfordulhat, hogy nagy a távolság a munkahely és a lakóhely között. Ezen kívül a technika behozza a munkát az otthonokba, ami azután megnehezíti a párbeszédet a családon belül.
Számos, különösen Afrikát érintő felszólalás foglalkozott azokkal a kihívásokkal, amelyek a családokat ezen a földrészen érik: a többnejűség kérdése, a levirátus [a család egy idősebb férfitagjához az özvegy kötelező újraházasodása], a szekták, a háborúk, a szegénység, az elvándorlás szomorú drámája, a nemzetközi nyomás a születések számának csökkentése irányában. Ezek a problémák aláássák a család egyensúlyát, és válságba taszítják azt. Ezekre a kihívásokra ezeket a válaszokat kell adni: elmélyült evangelizáció a béke, az igazságosság és a szeretet értékeinek kidomborításával, a nő társadalomban betöltött szerepének a hangsúlyozása, a gyermekek gondos nevelése és a jogok védelem mindenfajta erőszak áldozatai számára.
Abban az órában, amelyet a szabad hozzászólásoknak tartanak fenn (este 6-tól 7 óráig) ismét szóba került annak szükségessége, hogy új nyelvezetet találjanak az Evangélium hirdetéséhez, különös tekintettel a legújabb kommunikációs csatornákra. Ami a házasság felbonthatatlanságát illeti, elhangzott, hogy úgy tűnik, mintha ma a törvény ellene volna az ember javának. Valójában azonban a házastársi kötelék igazsága és állandósága bele van írva az emberi személybe, vagyis ténylegesen nem áll egymással szemben a törvény és az emberi személy, hanem az a kérdés, hogyan segítsünk az embereknek, hogy ne árulják el saját igazságukat.
Javaslat hangzott el arra, hogy gondolkozzanak el azokról a családokról, akik nem kapták meg a gyermekáldás ajándékát, noha vágytak erre, és azokról a családokról is, amelyek az ebolavírus által sújtott térségekben élnek.
Végezetül előtérbe került az egyháznak a képe, mint világosság, s a vágy, hogy ez ne csupán egy világítótorony legyen, amely távolról igyekszik mindent bevilágítani, hanem fáklya, „gyöngéd fény”, amely az emberek társául szegődik útjukon, lépésről lépésre.
A Család Pápai Tanácsa a Szinódus tagjainak ajándékozta a családról szóló Enchiridion egy-egy példányát.
Fotó: News.va
Magyar Kurír