A város említésével már a pátriárkák történetében is találkozhatunk. Dávid király itt írta zsoltárait. Itt kente fel királlyá Sámuel próféta, innen hívta el az Úr, hogy népének pásztora, legnagyobb királya legyen. Lukács evangéliumában pedig ezt olvashatjuk: „József is fölment Galilea Názáret nevű városából Júdeába, Dávid városába, Betlehembe, mert Dávid házából és nemzetségéből származott, hogy összeírják jegyesével, Máriával együtt, aki áldott állapotban volt. Ott-tartózkodásuk alatt elérkezett a szülés ideje. Mária megszülte elsőszülött fiát, bepólyálta és jászolba fektette, mert nem jutott nekik hely a szálláson.”
Betlehem városa két dombra épült. A nyugati, magasabb dombon található a bibliai Betlehem. A keleti domb alacsonyabb, de szélesebb, ezen épült a Születés temploma. A Születés barlangja felett nagy Konstantin császár emeltetett bazilikát. A templom sok viszontagságot élt át az idők során. A perzsák például 614-ben Palesztinában leromboltak minden templomot, csak a betlehemi Születés temploma maradt meg, a hagyomány szerint azért, mert a napkeleti bölcsek mozaikján őseiket fedezték fel, és az irántuk való tiszteletből megkímélték a templomot.
A Ciszjordániában Jeruzsálemtől délre mintegy 10 kilométernyi távolságban fekvő, körülbelül 30 000 lakost számláló város 1996 óta a Palesztin Autonóm Terület része. Az elmúlt években a palesztin-izraeli konfliktus, a folyamatos lezárások miatt a város meglehetősen elszigetelődött. A szegénység, a munkanélküliség sokakat kényszerít elvándorlásra. Korábban a keresztények többségben voltak a városban, mára azonban számuk már kevesebb, mint a lakosság egyharmada.
Magyar Kurír