Ferenc pápa, aki a napokban telefonbeszélgetést folytatott az amerikai vezetővel, felhívást tett közzé, hogy imádkozzanak az amerikai halálsoron lévő foglyokért, ezt a felhívást az amerikai püspöki konferencia tagjai és humanitárius szervezetek is támogatták.
Joe Biden amerikai elnök hivatali idejének lejárta előtt kegyelmi aktust hajtott végre, és a szövetségi halálsoron lévő negyven elítélt közül harminchét bűntetését tényleges életfogytiglanra változtatta.
„Félreértés ne essék: elítélem a gyilkosságokat, gyászolom az aljas tettek áldozatait, és fájdalmat érzek mindazon családok miatt, akik elképzelhetetlen és pótolhatatlan veszteséget szenvedtek el – mondta Biden a döntést bejelentő nyilatkozatában. – De a lelkiismeretemtől és a tapasztalataimtól vezérelve (...) minden eddiginél jobban meg vagyok győződve arról, hogy szövetségi szinten meg kell szüntetnünk a halálbüntetés alkalmazását. Jó lelkiismeretem szerint nem hagyhatom, hogy egy új kormányzat folytassa azokat a kivégzéseket, amelyeket én leállítottam.”
Biden halálos ítéletek átváltoztatásáról szóló döntését utódja nem változtathatja meg, annak ellenére, hogy Donald Trump ígéretet tett arra, hogy januári elnöki beiktatása után szövetségi szinten újraindítja a kivégzéseket. Előző hivatali idejében Trump közel húszéves moratórium után újraindította a szövetségi kivégzéseket; ezt a döntést Biden hivatalba lépésekor visszavonta.
Biden döntése a halálraítéltek ítéletének megváltoztatásáról nem vonatkozik három, terrorizmusért és gyűlöletből elkövetett tömeggyilkosságért elítélt rabra; sem arra a több mint 2200 elítéltre, akiket tagállami szinten ítéltek halálra, és akik felett az elnöknek nincs hatásköre.
Az Egyesült Államok egyházi vezetői, köztük az Amerikai Katolikus Püspöki Konferencia tagjai üdvözölték az elnök döntését.
„Üdvözlöm Biden elnök döntését, hogy megváltoztatja ezeket a halálos ítéleteket” – mondta Wilton Gregory bíboros, Washington érseke. „Ez egy fontos lépés az emberi élet nagyobb tisztelete felé – még azok életének esetében is, akik ilyen szenvedést és fájdalmat okoztak mások életében.”
Gregory bíboros nyilatkozatában megjegyezte, hogy Ferenc pápa – elődeivel összhangban – a halálbüntetést „az emberiség társadalmi és etikai méltóságával ellentétesnek, a társadalom védelme szempontjából pedig szükségtelennek” nevezte, és figyelmeztetett, hogy „a halálbüntetés csak egy újabb láncszem abban a szörnyű veszteségben, amely magának az emberi életnek a közvélemény általi tiszteletét fenyegeti”.
Az amerikai püspöki konferencia vezetője, Timothy Broglio érsek is üdvözölte Biden döntését. „Nagyon-nagyon örülök, hogy Biden elnök meghallgatta Ferenc pápa és sok-sok más pápa kérését, és megtette ezt a gesztust, amely az emberi élet iránti tiszteletről tanúskodik.” Megjegyezte, hogy a bűnözőknek „felelősséget kell vállalniuk a társadalom felé [...], de az életüket nem szabad elvenni tőlük”.
Ferenc pápa gyakran szólít fel a halálbüntetés alkalmazásának eltörlésére, legutóbb a 2025-ös béke világnapjára írt üzenetében tette ezt. A hónap elején, a Szeplőtelen Fogantatás ünnepén mondott Angelus közben is imákat kért a halálraítéltekért az Egyesült Államokban: „Imádkozzunk, hogy ítéletüket enyhítsék vagy megváltoztassák” – mondta. „Gondoljunk ezekre a testvéreinkre és nővéreinkre, és kérjük az Úrtól a kegyelmet, hogy megmentse őket a haláltól.”
Ferenc pápa december 19-én Joe Bidennel folytatott telefonbeszélgetése során megerősítette felhívását.
Az Egyesült Államok püspökei korábban több alkalommal hasonlóképpen felszólították Bident, hogy változtassa meg a szövetségi halálraítéltek büntetését, visszhangozva olyan katolikus szervezetek felhívásait, mint a Catholic Mobilizing Network és más vallási és humanitárius érdekvédelmi csoportokét.
Ferenc pápa 2018-ban változtatta meg a Katolikus Egyház katekizmusa 2267. pontját, mely a halálbüntetéssel foglalkozik. A tanítás így szól:
Halálbüntetés
2267. Hosszú ideig egyes bűncselekmények súlyosságára megfelelő válasznak és bár végső, de elfogadható eszköznek tekintették, hogy a törvényes hatóság, szabályos eljárást követően, a közjó védelme érdekében halálbüntetéshez folyamodjon.
Ma mind elevenebb annak tudata, hogy az ember súlyos bűncselekmények elkövetésével sem veszíti el személyi méltóságát. Ezenkívül mára az állam büntetőjogi szankcióinak új felfogása terjedt el. Végül hatékonyabb fogva tartási rendszereket dolgoztak ki, amelyek biztosítják a polgárok megfelelő védelmét, ugyanakkor nem veszik el végérvényesen a bűnöstől a javulás lehetőségét.
Ezért az Egyház az evangélium fényénél tanítja, hogy „a halálbüntetés megengedhetetlen, mert vét a személy sérthetetlensége és méltósága ellen”, és eltökélten küzd annak eltörléséért az egész világon.
Forrás és fotó: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége
Kuzmányi István/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria