A Sándor István közösség Parañaquéban, a Fülöp-szigetek fővárosa, Manila külvárosában működő, tartományközi formációs közösség, ahol a Kelet-Ázsia és Óceánia szalézi régióhoz tartozó testvérek képzése folyik. A közösség a helyi Don Bosco Szeminárium egyik szektoraként működik, önálló házként való kanonizálását a rendfőnök közel egy éve hagyta jóvá. A testvérek a régióba tartozó más tartományokból, országokból érkeznek, hogy itt Parañaquéban, a Don Bosco Tanulmányi Központban végezzék filozófiai, teológiai, kateketikai, pedagógiai, ifjúságpasztorációs és egyéb tanulmányaikat és folytassák szerzetesi képzésüket. A tartomány honlapján közölt adatok szerint jelenleg tíz első- és másodéves, formációban levő testvér tartozik a közösséghez (a Fülöp-szigetekről, Vietnamból, Thaiföldről és Mianmarból) és négy elöljáró, akik közül három szalézi szerzetes pap, egy pedig testvér.
Parañaquéban, a világ első szalézi közösségében, amelynek Boldog Sándor István a fővédnöke, rendszeresen imádkoznak szalézi testvéri hivatásokért, olyanokért, mint amilyen Sándor István is volt. Figyelemmel kísérik a Boldog Sándor Istvánnal kapcsolatos magyarországi eseményeket, így 2014. október 26-án megemlékeztek Boldog Sándor István születésének századik évfordulójáról, kiemelve, hogy utolsó leheletéig a fiatalokért élt. Példaképüknek is tartják a boldoggáavatott szerzetest, aki az üldöztetés ellenére kitartott küldetése és szalézi hivatása mellett.
Sándor István Szolnokon született, 1914. október 26-án. A fémipari szakiskola elvégzése után vasesztergályosként dolgozott, majd 1936-ban belépett a szalézi rendbe. 1940-ben tette le első fogadalmát, 1946-ban pedig örökfogadalmat tett mint szerzetes testvér. Előbb nyomdászként dolgozott a rákospalotai szalézi nyomdában, majd 1946-tól munkásfiatalokat vezetett a rákospalotai KIOE-ben (Katolikus Ifjúmunkás Szervezet), illetve az újpesti Clarisseumban.
Bár 1950-ben a többi renddel együtt a szalézi rend működését is betiltották, Sándor István, amennyire lehetett, tovább folytatta szerzetesi szolgálatát. 1951 februárjának végén a hatóság tudomására jutott illegális tevékenységének egy része. Hogy letartóztatását elkerülje, Kiss István álnéven a Persil gyár dolgozója lett, s bejelentés nélkül lakott rendtársa, Dániel Tibor lakásában. Ám ekkor is szervezett kirándulásokat, magánházakban összejöveteleket, és hittant tanított.
Sándor Istvánt 1952 júliusában tartóztatták le, 1953. június 8-án bitófán fejezte be életét. Boldoggá avatására 2013. október 19-én került sor Budapesten.
Fotó: Szaléziak.hu
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria