Cigánypasztorációs pedagógiai műhelyt szerveztek az egri főegyházmegyei oktatási intézmények számára

Hazai – 2025. április 14., hétfő | 10:17

Ötödik alkalommal rendeztek cigánypasztorációs pedagógiai műhelyt az Egri Főegyházmegyében működő katolikus fenntartású oktatási intézmények számára. Április 8-án az ózdi Szent II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda látta vendégül az egyházmegye minden részéről érkező pedagógusokat.

Koós Ede egyházmegyei cigánypasztorációs referens köszöntőjében kitért ózdi származására és a város iránti szeretetére. Mint fogalmazott, mindig hevesebben ver a szíve, ha erre a településre viszi a dolga.

Az egri plébános ezután arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a rendezvény éppen a nemzetközi romanap idejére esett.

A világ összes többi népéhez, nemzetéhez hasonlóan a romák, a cigányok útja sem csak virággal van szépen beültetve, hanem tövisekkel is tarkított. De nem járhatatlan ez az út – hangsúlyozta beszédében Koós Ede atya. – Az  Egri Főegyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF) által szervezett eseménysorozat, a cigánypasztorációs pedagógiai műhely, illetve a Ternyák Csaba egri érsek által létrehozott Egri Főegyházmegyei Cigánypasztorációs Tanács rendezvényeivel, eseményeivel, közös gondolkodásra hívásával azt hivatott szolgálni, hogy az úton tovább kell menni.

A köszöntő után a diákság zenés és prózai elemekkel tarkított műsorral kedveskedett a jelenlévőknek.

Kocska Ágnes, a Szent II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda főigazgatója a 14 éve működő intézmény nevelési, oktatási elveit ismertette a hallgatósággal.


Beszédében kiemelte a főegyházmegye gondoskodó odafordulását, melynek révén évről évre fejlődhet az intézmény mind infrastrukturálisan, mind lelki életében.

„Ma már »jánospálosnak« lenni öröm és büszkeség – fogalmazott a főigazgató, kiemelve, hogy az intézményben a cigánypasztoráció, a közösségi nevelés és a hátránykompenzáció szorosan összefügg, és kifejezetten komplexen működik. „Fontos cél a méltó tanítási környezet megteremtése és a széles körű kapcsolatrendszer kiépítése” – mondta Kocska Ágnes.

A bemutatkozás percei után Kell egy új szív! címmel Silvia Scatragli mentálhigiénés szakember, a Fokoláre Mozgalom tagja tartott előadást.

A program szakmai egyeztetéssel, majd agapéval zárult.

Forrás: Egri Főegyházmegye

Fotó és szöveg: Federics Róbert

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria