Dél-Szudánban fennáll a veszély, hogy az országot ismét polgárháború pusztítja. Az elmúlt hetek feszültségei után, amelyek Riek Machar alelnök letartóztatásában csúcsosodtak ki, nagyon távolinak tűnik az a hat évvel ezelőtti, április 11-i nap, amikor Ferenc pápa a Vatikánban fogadta az új dél-szudáni politikai vezetőket, miután az Egyház közreműködésével megállapodás született, hogy véget vetnek a belső harcoknak. 2013 és 2018 között 400 ezer áldozattal járó véres polgárháború dúlt a függetlenné vált országban.
Ferenc pápa akkor a protokollt mellőzve lehajolt, hogy megcsókolja a korábbi riválisok, Salva Kiir Mayardit elnök és Riek Machar alelnök lábát, hogy megdöbbentő gesztusával hangsúlyozza a béke fontosságát.
A konfliktus kiújulása az egész régiót fenyegeti
A dél-szudáni ellenzék Machar március 26-i letartóztatása után hatályon kívülinek nyilvánította a 2018-as békemegállapodást. A nemzetközi közösség lépéseket tett, hogy megakadályozza az ellenségeskedések fellángolását.
A jubai békeközvetítést Raila Odinga volt kenyai miniszterelnökre bízták, a Kelet-afrikai Közösség nevezte ki, hogy megakadályozza egy olyan konfliktus kiújulását, amelyet – António Guterres ENSZ-főtitkár szavaival élve – „a már eleve válságban lévő Északkelet-Afrika (Afrika szarva) nem engedhet meg magának”.
Dél-Szudán, amely hatalmas kőolajkészlete ellenére a világ egyik legszegényebb országa, több tízezer embert fogadott be az elmúlt két évben, akik a szomszédos Szudánban dúló háború miatt elvesztették otthonukat. További teher ez a legyengült ország számára, ahol a 2011-es függetlenné válást követően kirobbant polgárháború a hatalom – Kiir és Machar közti – megosztásáról szóló megállapodással ért véget.
Sebezhető volt a megállapodás, voltak figyelmeztető jelek, amelyek az elmúlt hetekben a politikai konfrontáció kiéleződésével és az erőszakos eseményekkel hangsúlyossá váltak. 2024 végén Kiir elnök két évvel elhalasztotta a döntő jelentőségű, a békemegállapodásban kulcsfontosságú elemként rögzített választások időpontját. Választások nélkül a demokratikus átmenet nem tekinthető befejezettnek, mert Dél-Szudánban a 14 évvel ezelőtti függetlenné válás óta nem tartottak országos képviseleti referendumot.
A helyi püspöki konferencia egységre és békére szólít fel
A Szudáni és Dél-szudáni Püspöki Konferencia (SCBC) az elmúlt napokban felszólalt a dél-szudáni helyzettel kapcsolatban. „Az ellenzéki vezetők letartóztatása és a külföldi katonai erők bevonása, különösen az Ugandai Népvédelmi Erők bevetése csak fokozta a félelmet és a bizalmatlanságot. Ezek az intézkedések azt a veszélyt hordozzák magukban, hogy szeretett országunk külső érdekek és politikai manipuláció csataterévé válik” – olvasható a március 28-i nyilatkozatban, amelyet Stephen Ameyu Martin Mulla bíboros, jubai érsek, a püspöki testület elnöke írt alá.
„Figyelmeztetjük vezetőinket: ha Dél-Szudánon ismét úrrá lesz az erőszak, a következmények katasztrofálisak lesznek – teszik hozzá a püspökök a dokumentumban. –
Az emberi életek kioltása, a nemzeti egység és az amúgy is törékeny intézmények összeomlása pusztulásba sodorja a jövő nemzedéket.”
A püspökök arra is hívják a civil társadalmat, a fiatalokat és a nemzetközi közösséget, hogy alkossanak egységet a háborúval szemben, és dolgozzanak a békéért. „Továbbra is készen állunk arra, hogy közvetítsünk a megegyezés érdekében, hogy hangja legyünk azoknak, akik nem tudják hallatni a hangjukat, és hogy kéz a kézben dolgozzunk mindazokkal, akik valódi békére törekszenek” – olvasható az üzenet végén.
Veszélybe kerültek a demokratikus választások
„Dél-Szudán hamarosan egy új konfliktus szakadékába zuhan” – figyelmeztetett március végén Nicholas Haysom, az ENSZ dél-szudáni missziójának (UNMISS) vezetője. A polgárháború kiújulása pusztítást okozna Dél-Szudánban, és az egész térségre kihatással lenne – tette hozzá, elítélve a civilek elleni légitámadásokat az ország északkeleti részén.
A demokratikus választások kérdése továbbra is a megoldásra váró kulcskérdések közé tartozik. Több elemző szerint a 73 éves Kiir hónapok óta Machar politikai elszigetelésével próbálja biztosítani hatalmának folyamatosságát. Február eleje óta az alelnök több mint húsz politikai és katonai szövetségesét tartóztatták le. Machar pártjának fegyveres szárnya azzal is megvádolta a Kiirhez hű biztonsági erőket, hogy megtámadták két kiképzőközpontját Juba közelében. A kiképzőközpontokat azért hozták létre, hogy elősegítsék az ellenzéki erők integrálását az egységes hadseregbe, ami a békemegállapodás másik végrehajtásra váró rendelkezése.
Ferenc pápa felhívásai
Ferenc pápa 2023 februárjában dél-szudáni útja során ismét a békére hívott, felelevenítve korábbi gesztusát, és a múlt vasárnapi, március 30-i Úrangyala után is békefelhívást tett közzé. Folyamatosan emlékeztet arra, hogy
a hatalmi harcnak, a rivalizálásnak és a háború logikájának leküzdésére továbbra is a párbeszéd útja a leghatékonyabb módszer.
Fordította: Thullner Zsuzsanna
Forrás és fotó: Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria