„Don Bosco kézművesei” – a dél-amerikai kézművesség és a kortárs design találkozása

Megszentelt élet – 2014. augusztus 25., hétfő | 16:10

A perui Andokban a helyi kézművesek a Don Bosco Szövetkezetben (Artesanos Don Bosco) gyönyörűen faragott bútorokat és szakrális művészeti tárgyakat készítenek. Minden egyes alkotásuk a kortárs olasz design és az Andok hagyományos stílusának ötvözete – írja a Szaléziak.hu.

Az Artesanos Don Bosco egy kézműveseket tömörítő nonprofit szövetkezet, melynek tagjai liturgikus művészeti tárgyakat és keményfa bútorokat készítenek. A szervezet támogatja a perui kézműveseket, kereseti lehetőséget biztosítva az ott élő emberek számára, hogy továbbra is a szülőföldjükön maradva tudják eltartani családjukat, és helyben műveljék mesterségüket.

Jelenleg mintegy hétszáz szobrász, festő, faműves, kőfaragó és asztalos dolgozik a szövetkezetben egész Peru területén. A kézművesek zöme exportra készít bútorokat, de vannak, akik szakrális művészeti tárgyakra specializálódtak. Templomi padok, gyóntatószékek, oltárok, festett üvegablakok kerülnek ki a kezük alól, szobrokat és feszületeket faragnak. Minden egyes darab gondos megmunkálás eredménye, nagy szeretettel készül, kézi erővel, nemes alapanyagokból. Egyes műhelyekben kővel dolgoznak – gyönyörű szobrokat, domborműveket alkotnak –, másokban színes üvegablakokat készítenek, legújabban pedig a fém megmunkálása is felkerült a listára.

Ezek a kézművesek egy ingyenes ötéves bentlakásos iskolában tanulták ki a szakmát, amelyet 1979-ben Ugo de Censi olasz szalézi atya alapított a perui Andokban és a rend alapítójáról, Don Boscóról nevezett el. Ez is része az Operation Mato Grosso projektnek, amelyet de Censi atya ötletére és meghívására egy olasz civil szervezet indított abból a célból, hogy felszámolják a szegénységet Peru, Brazília, Ecuador és Bolívia területén. „Nem azért nyitottam meg ezt az iskolát, hogy bútort áruljunk és meggazdagodjunk, hanem mert ők az én gyermekeim, és nem hagyhattam őket magukra” – mondja a 90 éves Ugo atya.

Amikor Ugo de Censi 1976-ban megérkezett állomáshelyére, Chacasba, megdöbbenve tapasztalta a helyiek veleszületett, kiváló kézügyességét, és ebben meglátta a munkalehetőségek megteremtésének esélyét. Iskolát alapított, amelyhez asztalos- és fafaragó műhely tartozott, ahol az első évben a legszegényebb tizenkét fiút iskolázták be a perui Andok központi részén levő plébánia területéről, hogy kitanulják az asztalos- és fafaragó mesterséget. Időközben otthoni barátai segítségével felhívást intézett az olasz iparművészekhez, hogy osszák meg tudásukat a tehetséges fiatalokkal. Így a diákok a helyi asztalosmesterek mellett olasz művészektől tanulhatták el a szakma fortélyait. Most már évente huszonöt fiút vesznek fel, akik az alapvető tananyag mellett művészeti képzésben is részesülnek. A műhelyek csendes természeti környezetben működnek, ami elősegíti az elmélkedést és az összpontosítást. Minden diák a képzés harmadik évében specializációt választ, amelynek keretében megtanul festeni, illetve fával, kővel, üveggel, fémmel dolgozni. Ha pedig befejezi a képzést, kap egy szerszámkészletet, hogy önálló életet kezdhessen. Egyesek saját vállalkozásba fognak, néhányan elmennek szerencsét próbálni, de a legtöbben maradnak és csatlakoznak a Don Bosco Szövetkezethez, amelyet az első itt végzett kézművesek hoztak létre A szövetkezet tagjai annyit kereshetnek, amennyit egy tanár vagy egy egészségügyi szakember keres ebben a régióban. 1984-ben hasonló iskola nyílt a lányok számára is, közülük sokan egyedülálló anyák, akik soha nem jártak iskolába. A lányok a tanfolyamokon kézi szövést és hímzést tanulnak.


Ez csak az egyik kezdeményezés az Operation Mato Grosso hosszú listájáról. Látva a Brazíliában kifejtett pozitív hatását, az önkéntesek Bolíviában, Ecuadorban és Peruban is terjeszteni kezdték a projektet, ahol végül Ugo atya Chacas, az Andokban fekvő városka papja lett. Az önkéntes mozgalom ugyanakkor Olaszországban is meghonosodott, ahol ma már több száz csoport és emberek ezrei végeznek szervező munkát, illetve ruhát és fémet gyűjtenek újbóli felhasználásra, festenek, terepet rendeznek. A pénzzel, amit ezekkel keresnek,  a dél-amerikai misszió munkáját támogatják. 

A témához kapcsolódó fotókat és angol, spanyol, olasz nyelvű videókat a www.artesanosdonbosco.com honlapon tekinthetik meg.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria