Egerben tartotta éves konferenciáját az Egyházi Könyvtárak Egyesülése

Hazai – 2025. július 10., csütörtök | 10:35

Szakmai és személyiségfejlődés az élethosszig tartó tanulás jegyében címmel Egerben tartotta éves konferenciáját az Egyházi Könyvtárak Egyesülése (EKE) július 7. és 9. között.

A résztvevőket Pajtókné Tari Ilona, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem rektora köszöntötte. Beszédében rámutatott, hogy idén kettős jubileumot ünnepelnek, hiszen 250 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit az intézmény, valamint az egyetem alapítójának, gróf Eszterházy Károly püspök születésének 300. évfordulójáról is megemlékeztek.

A kettős jubileumi év mottója: Örökség, érték és jövő. Arra utal, hogy a tudomány, a hit és az emberformálás egységét ma is feladatuknak tekintik. Nemcsak a múlt értékeit őrzik, hanem részt vesznek a jövő generációjának felkészítésében, lelki nevelésében is.

A könyvtárakról szólva büszkeségét fejezte ki, hogy az egyetemhez tartozó három könyvtár, az Egri Hittudományi Főiskola Könyvtára, a Tittel Pál Könyvtár, valamint a Főegyházmegyei Könyvtár egymást kiegészítve, jó munkakapcsolatban szolgálják az olvasók igényeit.

Beszéde végén a rektor együttműködési megállapodást írt alá Bálint Ágnessel, az Egyházi Könyvtárak Egyesülésének elnökével, melynek értelmében az egyesülés hírlevele elérhetővé válik a Tittel Pál Könyvtár platformján. Az egyesülés hírlevele évente négyszer jelenik meg; célja, hogy az egyesülés tagkönyvtárai megismerjék egymást, megoszthassák egymással híreiket, fejlesztéseiket, és a munkatársak a szakmát érintő kérdésekről is tájékozódhassanak. Az EKE Hírlevél kiadója az Egyházi Könyvtárak Egyesülése, a megjelenítéshez az OJS-felületet az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem biztosítja.

A háromnapos konferencián számos témában hallhattak előadást a résztvevők. Dolhai Lajos, az Egri Hittudományi Főiskola rektora személyes hangvételű köszöntőjében rámutatott, hogy a mai fogyasztói társadalomban különösen fontos, hogy a lelkünket is tápláljuk.

Egyebek mellett a könyvek általa használt sajátos kategorizálásáról is beszélt. A tankönyvek, szakkönyvek főleg az ismeretközlést szolgálják. A szépirodalmi alkotások, regények, versek a személyiségünket és a lelkünket gazdagítják. A Biblia és a biblikus irodalom pedig az igazra, jóra, szépre vágyó lelkünket gazdagítja. Arra buzdította a könyvtárosokat, hogy rendszeresen olvassák Isten hozzánk intézett üzenetét, a Szentírást, és vezessenek el minél több embert a könyvek könyvének, a Bibliának a megismerésére.

Czapkó Mihály teológiai tanár, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkárságának irodavezetője Legyetek tökéletesek! címmel az élethosszig tartó tanulás egyéni és közösségi vonatkozásairól beszélt. Hangsúlyozta, hogy a tanulás nem kötelességteljesítés, hanem egy folyamatos nyitottság egy magasabb jó, az igazság keresése iránt.

Senki nem tudja befogadni a világ teljes tudását. Ehelyett keresnünk kell a forrást, amely megmutatja, hogyan tudjuk az életünket a helyes úton tartani.

Ha az élethosszig tartó tanulásról beszélünk, akkor tudnunk kell, hogy Isten igéjéből forrásozik minden. Isten arra hív minket, hogy az egész világot próbáljuk megérteni.

Kusper Judit egyetemi docens a mesék szerepéről tartott előadást. Takács Benedek szervezetpszichológus, generációkutató előadásában azt a témát járta körül, hogyan tudnak a különböző generációk vágyai és szükségletei közeledni egymáshoz az egyes munkahelyeken, munkahelyi kultúrákban. Barát Katalin pszichiáter, családterapeuta az idősödő emberek tanulási kedvéről és fogékonyságáról beszélt. Németh Katalin, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara egyetemi adjunktusa a könyvtáros hivatásról szólva a társadalmi, technikai változásokhoz való alkalmazkodásról, folyamatos egyéni és szervezeti képzés jelentőségéről beszélt. Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a nyitottságot, bátorságot, elköteleződést, személyiségfejlődést, rugalmasságot, megértést, az örökség őrzése mellett a megújulásba vetett hitet, a szakmai jártasságot és az emberséget nevezte meg az intézményvezetők legfontosabb kompetenciájaként.

A konferencia résztvevőit szentmise keretében Ternyák Csaba egri érsek köszöntötte. Prédikációjában egyebek mellett arról beszélt, hogy a képi kultúra térhódításakor különösen fontos feladat, hogy az olvasást népszerűsítsük. Arra kérte a könyvtárosokat, hogy becsüljék meg a könyveket, és csábítsanak be a könyvtárakba minél több embert programokkal, rendezvényekkel, hogy az írott kultúrkincseket a következő generáció is megismerje, használja és örömét lelje azokban.

A három nap során az egyházi könyvtárak aktuális kérdéseivel és kihívásaival is foglalkoztak a résztvevők, emellett a konferencia lehetőséget biztosított a tagoknak a kapcsolatteremtésre és a szakmai eszmecserére.

Az Egyházi Könyvtárak Egyesülése fontos szerepet tölt be a magyarországi könyvtári életben, és hozzájárul a kulturális örökség megőrzéséhez és a tudományos kutatás fejlődéséhez.

A bővebb beszámoló ITT olvasható.

Szöveg: Pap Ildikó

Fotó: Szent István Televízió

Forrás: Egri Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria