A közlemény szerint az egyházmegye mint az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark egyik tulajdonosa az új alapítvánnyal továbbra is jelentős szerepet kíván vállalni az intézmény életében, annak támogatásában.
A Szer Üzenete Alapítvány elsődleges célja a nemzeti emlékhely üzemeltetésének és fejlesztésének támogatása, a nagyközönség számára fenntartható módon történő bemutatása. A civil szervezet támogatni kívánja a korszerű muzeológiai követelmények betartását, a monostor és egyéb szakrális emlékek, valamint a Feszty-körkép, a szabadtéri néprajzi gyűjtemény és további múzeumi kiállítások működtetését, szakmai fejlesztését.
Felidézték, hogy Szer történeti vonatkozásaira a 19. században Göndöcs Benedek pusztaszeri apát hívta fel a figyelmet. Megkezdte az ott található egykori bencés monostor régészeti feltárását, egyben kezdeményezte, hogy a területen emlékhely létesüljön.
Azóta az egyháztörténeti szempontból is kiemelkedő jelentőségű ópusztaszeri romok köré felépült az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark, amely számos tematikus kiállítást mutat be, és évente több százezer látogatót fogad.
A látogatható attrakciók közül kiemelkedik a honfoglalás korát felidéző nomád park, a kora középkor legjelentősebb dél-alföldi szakrális és gazdasági központjának számító Szer monostor romja a gyógynövénykerttel; a 19–20. század fordulójának dél-alföldi lakó- és közösségi épületeit, lakáskultúráját, életmódját, hitéletét bemutató szabadtéri néprajzi gyűjtemény, a szoborpark, illetve a rotundaépület, ahol számos történeti és régészeti kiállítás mellett többek között Feszty Árpád A magyarok bejövetele című körképe is látható.
Az emlékpark fontos feladatának tekinti az egész Kárpát-medencei magyarság kultúrájának bemutatását és a magyar keresztény nemzeti identitás megerősítését – áll a közleményben.
Forrás: MTI
Fotó: Wikimedia Commons
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria