Családtábor Balatongyörökön – GALÉRIÁVAL, VIDEÓVAL

Hazai – 2014. augusztus 7., csütörtök | 12:48

A Székesfehérvári Egyházmegye több mint húsz éve hirdet nyári tábort családoknak. A családi kommunikáció volt a fő témája az idei programsorozatnak, amelyet az egyházmegyei családpasztorációs iroda szervezett Balatongyörökön, Harkai Gábor családreferens vezetésével.

(képgaléria a képre kattintva)

Az egyházmegye plébániaközösségeiből érkező szülők és gyermekeik minden évben együtt tölthetnek egy hetet igazi tábori élményekkel, ebben az évben július utolsó hetében került sor a rendezvényre – tájékoztat a Székesfehérvári Egyházmegye.

Kreatív szülők és pedagógusok, lelkipásztorok és gyermekekkel bánni tudó fiatalok fogtak össze, hogy élvezetes programokkal igazi testi-lelki felüdülést kínáljanak mindazoknak, akik úgy gondolják, a családnak együtt lenni jó.

A napokat egy-egy család imája vezette be és zárta. Délelőtt kötött programok voltak: előadások felnőtteknek, kiscsoportos megosztások, a fiatalabbaknak játékos tevékenységek. Ebéd után számos lehetőség és szabadidős program közül választhattak a családok: pihenés, gyóntatás, családi sorversenyek, kirándulás a hegyekbe, balatoni vízilabdacsaták, úszás. Esténként közösségi alkalmakon vehettek részt: találkozások, beszélgetések, tánc, szentségimádás, Kelényi József atya filmvetítése és a filmről való beszélgetés a családi kommunikáció szempontjából, a fiatalok által rendezett és előadott Rómeó és Júlia színdarab és a Csámborgó zenekar előadása.

Minden tábornak van egy fő témája az iskolás fiatalok számára: jártak már az indiánok, a kalózok, a lovagok, a matrózok, idén pedig a római provinciák korában. Az első napon összerendeződött a hat provincia, elkészültek zászlóik és szimbólummal jelölt öltözetük. A triumvirátust követő Matthias császár uralkodása alatt számos próbatétel várt rájuk: gyufás számolási feladatokkal, illatfelismeréssel, keresztény bibliai kvíz kitöltésével, cukorból és pálcikákból álló makettvár építésével, cipőválogatással, műanyagtányér-dobálással való területszerzéssel, íjászattal, logikai és ügyességi csapatjátékkal mérhették össze talpraesettségüket a provinciák lakói. A kicsiny gyermekek a tábori oviban töltötték délelőttjeiket; logikai és ügyességi fajátékokkal, meséléssel, ugrándozással, alkotó tevékenységgel teltek napjaik.

Miközben a gyermekek korosztályuknak megfelelő csoportokban kézműves-foglalkozásokon, vidám játékokon, ének- és tánctanuláson vehettek részt, a szülők nyugodtan figyelhettek a délelőtti előadásokon a tartalmas és lélekemelő előadásokra: Tóth Pál a kapcsolatainkból sokszor hiányzó kommunikációs eszközök egyikéről, a családi kupaktanácsok létjogosultságáról beszélt. Természetesen ez sem recept, hiszen minden családnak magának kell megtalálnia a saját útját a problémák, élethelyzetek megbeszélése és megoldása terén – hangzott el előadásában.

Szilágyi Szabolcs atya az isteni és az emberi oldal házasságban való összekapcsolódásáról beszélt. Hangsúlyozta: a házasság szentségi mivolta miatt alapvetően több, mint együttélés; felbonthatatlansága és a felek életen át tartó hűsége Isten irántunk való hűségének jele. Mivel a házasság természetes és természetfeletti kapcsolatokból áll, fenntartása és ápolása is így lehetséges: a házastársak adjanak egymásnak időt, legyenek együtt, ugyanakkor legyen személyes kapcsolatuk Istennel, és a közös imának is legyen megbecsült helye a mindennapokban.

Ambrózy Tamás atya, aki végig jelen volt a táborban, az evangelizáló családról beszélt, amelynek „ragyognia kell” (Fil 2,15). A család törekedjen arra, hogy tagjai emberileg is jól érezzék magukat benne, így megteremtődik az alap arra, hogy Isten szeretetét is meg tudják élni egymás között, és így hagyják átsugározni magukon mások felé. Ebből alakulhat ki helyes irányú magatartás: előbb legyél, aztán tegyél, hiszen a kegyelem a természetesre épít. Hagyjam átitatódni Isten jelenlétével a magam és a családom életét, és éljem azt a boldog létet, amikor „szeretem az Istent”.

Az előadók sorát Spányi Antal megyéspüspök zárta. Beszélt a tanúságtétel öröméről; arról, hogy a katolikus családok egyik küldetése: tegyenek tanúságot a mai világban arról, hogy léteznek ép családok, és hogy családban élni jó. A közös élet alapfeltételei a közös beszélgetések, a közös imádságok és lehetőség szerint a közös szentmisék. Katolikus keresztény családjaink egészségessége, épsége és lelki ereje Krisztusban gyökerezik, és reményt mutat a világnak arra, hogy a család az élet kiteljesedésének és az emberi boldogságnak egyik színhelye lehet.

A tábort a püspökség támogatásával szervezték meg. A közösségi programsorozat lehetőséget teremtett a családok megerősödésére, a tapasztalatok megosztására, a kapcsolattartásra, valamint arra, hogy a családok a későbbiekben kovászként lehessenek jelen az év során plébániájukon és a körülöttük élők között.

Videó: Somogyi Tamás és BPK

Képek: Varga Mátyás, Borbélyné Rostaházi Kriszta, Magasi Péter, Semegi József, Veszelszki Tibor, Wittman Zoltán

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria