„A magyar nyelv ismét itthon.
Hozott az ég! keblünkbe zárt
Rég várt vendég, magyar nyelv!
Lelkünk lelke, szívünk vére,
Velünk maradj, ne tűnj el.
Ülj a székbe, mely megillet,
Tedd fel babér-koronád,
Erősödjék meg hatalmad
Hosszú századokon át,…”
(Jókai Mór: A magyar nyelv ismét itthon – részlet)
A felső osztályos versenyzők az egyházmegye köznevelési intézményeiből, Ajakról, Nyírkércsről, Nyíregyházáról, Nyírtelekről, Mátészalkáról, Nyírbátorból, Fülöpről és Geszterédről érkeztek felkészítő tanáraikkal.
A megjelenteket Törő András, a házigazda intézmény igazgatója köszöntötte. Lőrincze Lajos nyelvészt idézte: „Egész életünkben tanuljuk a magyar nyelvet, ezt a sokszínű csodát, és minél jobban tanuljuk, annál szebbnek, annál gazdagabbnak, annál csillogóbbnak látjuk”. Az igazgató arra kérte a versenyzőket, hogy ezt a csillogást mutassák meg a megmérettetésen.
Az iskola diákjai készültek a magyar nyelv napjára, sokat tanultak, gondolkodtak a magyar nyelvről. Törő András felidézte Kölcsey Ferenc gondolatát is: „Meleg szeretettel függj a hon nyelvén!” „Nemzet, haza és nyelv, egymástól válhatatlan dolog”. Majd Kodály Zoltán gondolatával zárta köszöntőjét: „Ebben a szláv tengerben ezer éven keresztül csak úgy tudtunk megmaradni, hogy a nyelvünk és a zene éltetett bennünket”.
A versenyzők először tollbamondást írtak, majd helyesírási feladatlapokat töltöttek ki. Frissülés gyanánt táncházat tartottak, végül az eredményhirdetés izgalmas perceivel zárult a nap.
A helyesírási verseny kiemelt vendége volt Minya Károly, a Nyíregyházi Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének igazgatója, egyetemi tanár, szókincskutató, szótáríró, magyar nyelvész, a magyar tudományos közélet aktív tagja, aki maga állította össze a versenyfeladatokat, a zsűriben pedig elnökeként értékelte a versenyt.
Hangsúlyozta, hogy a helyesírásnak presztízs értéke van Magyarországon. Ezen túlmenően a helyesírás igényességre tanít bennünket a tanulásban, a viselkedésben, a megjelenésben, a kapcsolatainkban. Több, mint aminek látszik.
A professzor azt is kiemelte, hogy a versenyfeladatokban olyan szavak, archaikus kifejezések is voltak, amelyekkel ritkán találkoznak a diákok a hétköznapi nyelvhasználatban, így ezekkel is bővülhetett most a versenyzők szókincse.
Az eredményhirdetésen a felkészítő tanárok, a verseny lebonyolításában közreműködő pedagógusok segítségét is megköszönték.
A Plajbász helyesírási versenyen helyezéseket elértek névsora ITT olvashatók.
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria