A március 6-i budapesti sajtótájékoztatón Csák János kulturális és innovációs miniszter ismertette a felsőoktatási képzések jelentkezési eredményeit. Elmondta: több mint 126 ezren jelentkeztek idén a magyar felsőoktatásba. Tavaly a jelentkezők száma még 99 ezer volt, az emelkedés azt jelenti, hogy nőtt a felsőoktatási képzési rendszer vonzereje. Külön örömtelinek nevezte, hogy a tanár, a tanító és az óvodapedagógus szakokra is a korábbinál többen jelentkeztek.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a megújult magyar felsőoktatásba 126 449-en jelentkeztek, az immár teljesen elektronikus felvételi eljárás keretében. A megújított felvételi rendszer 27 százalékkal növelte a jelentkezői számot, százezer olyan leendő hallgató jelentkezett, akinek nincs diplomája – közölte az államtitkár.
Az adatokból kiolvasható, hogy nőtt a vidéki egyetemek népszerűsége: az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemre 39 százalékkal többen jelentkeztek, mint egy évvel ezelőtt. Az EKKE legnépszerűbb szakjai a jelentkezési adatok szerint a gyógypedagógia, a tervezőgrafika, a programtervező informatikus, az óvodapedagógus, az edző, a csecsemő- és kisgyermeknevelő, a gazdálkodási és menedzsment, illetve a kommunikáció- és médiatudomány.
A legnépszerűbb képzési terület a pedagógusképzés, igen kedvelt továbbá a művészeti, az informatikai, a sporttudományi és a gazdaságtudományi terület is. A 2023-as általános felvételi eljárásban fontos tényező, hogy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény tavaly decemberi módosítása szerint a tanító vagy tanári végzettséggel rendelkezők számára a négy féléves, újabb tanári szakképzettséget nyújtó képzés akkor is ingyenes, ha az érintettek már elhasználták a jogszabályban meghatározott 12 félév támogatási időt.
Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemre 6338 fő jelentkezett, s összesen 10 964 jelentkezést nyújtottak be. Az egyetemet első helyen megjelölők száma 3343 fő.
Forrás: MTI, EKKE
Fotó: EKKE
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria