A tábort ötödik alkalommal rendezték meg. Helyszíne minden évben más-más régió, hogy a gyerekek jobban megismerjék a horvát nemzetiség által lakott településeket, azok történetét, s hogy ízelítőt kapjanak a helyi hitéletből, vallási szokásokból, megismerjék az adott hely épített nevezetességeit és lássák természeti szépségeit.
Az idei tábor július 28-án szentmisével kezdődött, amelyet Szarka Gábor atya mutatott be horvát nyelven Bencés Martin papnövendék közreműködésével.
A táborozók a helyi gradistyei horvát nyelvjárásban olvasták fel az olvasmányt, a szentleckét és a könyörgéseket. A szentbeszédben Szarka Gábor gondolatai szolgáltak lelki útravalóval az egyhetes táborhoz.
Este a táborlakók elgyalogoltak a kópházi szőlőhegyre, ahol a Szentháromság-szobor, a Szent Antal-kápolna, a pléh Krisztus és a Mátyás-kunyhó (Sinkovits Mátyás kántorról kapta a nevét) történetéről hallhattak.
A közvetlen, jó hangulatú esti beszélgetéseken a gyerekek kérdéseket tettek fel Bencés Martin kispapnak, melyekből kiderült, mennyi minden érdekli őket.
Kirándulásaik egyike a Sarlós Boldogasszony-templomhoz vezetett, ahol Szarka Gábor atya beszélgetve vezette rá a gyerekeket a szentélyben és az oltáron elhelyezett alakok, freskók felismerésére, ábrázolásuk jelentésére és üzenetére.
A diákok áhítattal érintették az öltöztetős Fekete Madonna-szobor ruháit, melyek a liturgikus év színeit követik, és amelyek legtöbbjét hálából adományozták a hívek a templomnak.
Hidegség településen, a papkertben álló kis kápolnában horvát nyelvű keresztúton vehettek részt. A stációkhoz a tábor vezetője, a gyerekek hitoktatója fogalmazott meg gondolatokat.
A kézműves-foglalkozáson a táborlakók köszönetük és hálájuk jeleként a kópházi Fekete Madonnának terveztek öltözetet, valamint a kegytemplom sziluettjét festették pólókra.
Pilsits Mária a Vöröskereszt tanzániai missziójáról tartott előadást. A fiatalok kérdéseiből kitűnt, mennyire megérintette őket az ottani szegénység, nélkülözés, betegség, a táborokban élők szenvedése. Az előadó jó érzékkel vezette rá a hallgatóságot, mennyi mindenért kell hálát adnunk, amit egyébként természetesnek, magától értetődőnek veszünk.
Peresznyén a Horvát Keresztény Múzeumban Handler András tartott előadást.
Ezt követően a táborozók csatlakoztak a gradistyei horvátok által idén 31. alkalommal szervezett Peruska Mária-táborhoz. Felemelő élményt jelentett a hetven gyereknek és huszonöt felnőttnek, amikor magyar és horvát nyelvű Mária-énekeket tanultak tamburakísérettel.
Forrás: Győri Egyházmegye
Fotó: Sárközi Ágnes, Trubics Lilla/Győri Egyházmegye Facebook-oldala
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria