A jótékonysági esten jelen volt Valerian Okeke, a nigériai Onitshai Főegyházmegye érseke, Basil Ekwunife, a főegyházmegye irodaigazgató-helyettese, Izunna Okonkwo, az onitshai Borromei Szent Károly Kórház igazgatója, az Eucharisztia és a világ éhezői című könyv szerzője és négy nigériai ösztöndíjas lány, akik az idei tanévben Pécsett és Szegeden kezdik meg egészségügyi tanulmányaikat. Jelen volt az Afréka Alapítvány megálmodója, „Afréka”, azaz Fodor Réka missziós orvos és az alapítvány tagja, Csókay András idegsebész. A jótékonysági estet online közvetítettük YouTube-csatornánkon.
A rendezvény az elsőpénteki Jézus Szíve-litánia elimádkozásával kezdődött, majd Horváth Zoltán esperes, plébános főcelebrálásával szentmisét ünnepeltünk, a nigériai keresztényekért felajánlva. Homíliájában a plébános Nagy Szent Gergely, a nap szentjének példáját kiemelve hangsúlyozta: világunk arra épül, hogy kinek mi az érdeke. Így sokan az e világi lét kiteljesítésén dolgoznak, és nem tekintenek Isten országára, a másik emberre.
Rámutatott:
Isten azért teremtett minket, hogy másokért éljünk. Hogy Jézus és a nap szentjének példája nyomán szolgáljuk és segítsük egymást.
A szentmise végén a Nigériai Katolikus Püspöki Konferencia felhívásához csatlakozva közösen elimádkoztunk egy Miatyánkot, egy Üdvözlégyet és egy Dicsőséget üldözött testvéreinkért.
A szentmisét követően Kuzmányi István állandó diakónus, portálunk főszerkesztője, az est szervezője köszöntötte a jelenlévőket. Hangsúlyozta, hogy az esti találkozás legfőbb célja a hálaadás a Mindenség Urának és az olvasóknak, akik tavaly, a pandémia idején, minden bezártság ellenére meghallották a nagyobb szükséget szenvedők kiáltását, melyet Afréka továbbított a Magyar Kurír és az Új Ember hasábjain.
A nagylelkű adományozások csúcspontja a Szent Márton napra meghirdetett gyűjtés volt, melynek eredményeként tavaly több mint 150 millió forint jutott el az Onitshai Főegyházmegyébe. A főszerkesztő emlékeztetett Szent Márton példájára és történetére, aki, miután köpenyével betakarta a didergő szegényt, és nyugovóra tért, álmában látta, hogy akin segített, nem más volt, mint Krisztus, aki megmutatta a mennyei Atyának a köpenyt, amit a még pogány, katekumen Mártontól kapott.
Ha a tavalyi évi nagylelkűségre tekintünk, hisszük, hogy Jézus a mi általunk szőtt köpenyt is örömmel mutatta meg az Atyának.
Horváth Zoltán esperes-plébános köszöntője után Valerian Okeke érsek mondott beszédet. Hálát adott, hogy az Eucharisztikus Kongresszus alkalmából hazánkba látogathatott.
Köszönetét fejezte ki, hogy a koronavírus által okozott hazai válsághelyzetben a magyarok nagylelkűségről tettek tanúságot a humanitárius katasztrófahelyzetben lévő nigériaiakat segítve. Szó szerint az éhenhalástól mentve meg nagyon sok embert azzal a támogatással, ami az Afréka Alapítványon keresztül érkezett a főegyházmegyébe.
Végül elmondta, hogy imádkozik minden magyar jótevőért, hogy a Jóisten gazdagon áldja meg őket nagylelkűségükért.
Az est csúcspontjaként Mocsári Károly Liszt Ferenc-díjas zongoraművész virtuóz játékával gyönyörködtette a közönséget. Elhangzott Beethoven c-moll („Pathétique”) és f-moll („Appassionata”) szonátája, Chopin hat mazurkája, valamint Liszt Obermann völgye című műve.
A rendezvény kedvezményezettje az Onitshai Főegyházmegye volt. Az adományok a Szent József Kórház és szülészete létrehozását segítik a nigériai Ifite-Ogwariban.
A kórház projektjének elindítója, tulajdonosa és fenntartója az Onitshai Főegyházmegye, melynek vezetője Valerian M. Okeke érsek, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus egyik előadója. A kicsiny részben már működő kórház a 800 ezer lakosú település egyetlen egészségügyi intézménye. Az országban nincs egészség- és társadalombiztosítás, így naponta sokan azért halnak meg, mert nem részesülhetnek egészségügyi alapellátásban, a kórház tehát szó szerint életmentő szerepet tölt be a helyiek életében.
A kórház létrehozását a főegyházmegye húsz éve indította el. Anyagi nehézségek miatt azonban csak 2020 májusában tudta megnyitni kapuit a szakorvosi ellátást biztosító első szárny, tíz fekvőbetegággyal az úgynevezett Afréka Ház, melyet az Afréka Alapítvány nagylelkű magyarországi adakozók segítsége révén valósított meg és a legalapvetőbb orvosdiagnosztikai eszközökkel szerelte fel: röntgengéppel, ultrahangkészülékkel, EKG-val és vérelemző (labor)géppel. A beruházásnak még a 90 százaléka hátra van. Ahhoz, hogy az intézmény a településen és a környezetében lakó több millió embernek segítséget tudjon adni, még szükség van a sürgősségi ellátás, a dialízis és egyéb diagnosztikai egységek megvalósítására. Ezenkívül tekintettel az ország és a térség rossz közlekedési és közbiztonsági helyzetére (naponta rabolnak ki és ejtenek túszul embereket) szükség van az orvos-, a nővér- és a gyógyszerészszemélyzet elszállásolására alkalmas létesítményre is, ami nélkül a kórház nem tud működni.
Az este folyamán több mint egymillió forint adomány érkezett, amiért ezúton is hálatelt szívvel mondunk köszönetet. További nagylelkű adományaikat banki átutalással az Afréka Nemzetközi Humanitárius Alapítványnak címezve juttathatják el. Számlaszám: Afréka Alapítvány 10101346-27099400-01004002 (IBAN: HU66 SWIFT-kód: BUDAHUHB).
Kérjük Olvasóinkat és minden jó szándékú embert, hogy nagylelkű adományaikkal segítsék keresztény testvéreinket, és imáinkban se felejtkezzünk el megemlékezni róluk!
A jótékonysági est megvalósításáért és nagylelkű támogatásáért ezúton is köszönetet mondunk Horváth Zoltán plébánosnak, a budapest-terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-plébánia közösségének és minden nagylelkű adományozónak. Hálásak vagyunk Mocsári Károly Liszt Ferenc-díjas zongoraművész előadásáért. Köszönjük a közvetítést Kecskés Viktornak, a jótékonysági koncert szervezésében nyújtott segítséget Ujváry-Radics Gabriellának.
Szerző: Váradi Károly
Fotó: Topor Márta
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria