Az eseményen a történelmi egyházak képviseletében jelen volt Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök, Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita és Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke; az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) képviseletében pedig Korcsmáros Ferenc regionális igazgató, Szatmári Zoltán regionális igazgatóhelyettes, Petrik Tamás vezető mentőtiszt, Ménes Dávid állomásvezető mentőtiszt, valamint a mentőállomás munkatársai.
Kocsis Fülöp érsek-metropolita örömét fejezte ki, hogy végre eljött az adományátadás ideje, így püspöktársaival közvetíthetik a több száz keresztény hívő ember kisebb-nagyobb adományát, jó szándékát, imádságát.
Fekete Károly püspök kollégáknak szólította a mentőszolgálat munkatársait, akik partnerek a gyógyításban, hiszen a bajba jutott embernek lelke és teste is van, és a kettőt együtt kell kezelni. Jézus Krisztus a gyógyító, akinek az erejére szükség van, hogy az ember egész valója meggyógyuljon. Ő mindig figyelt a testre is – fogalmazott a püspök, majd utalt az Újszövetségben található gyógyítási történetekre, amelyekben láthatjuk, hogy Jézus először nem prédikálni kezdett az embereknek, hanem a testet gyógyította.
Palánki Ferenc megyéspüspök ahhoz kapcsolódva, hogy a mentősök bajtársaknak szólítják egymást, rámutatott: ők tulajdonképpen a mi társaink is, amikor bajba kerülünk. És valóban kollégák is, hiszen az a hivatásuk, hogy az életet szolgálják. Mi is ott szeretnénk lenni az emberek mellett segítségünkkel, ha bajban vannak, és amikor örülnek, mi is velük együtt örülünk – fogalmazott Palánki Ferenc püspök, majd tiszteletét fejezte ki a mentőszolgálat felé, és megköszönte munkájukat.
Korcsmáros Ferenc, az OMSZ regionális igazgatója az idén 50. születésnapját ünneplő Debreceni Mentőállomás életében történelmi pillanatnak nevezte a készülék adományozását, amely óriási lépést jelent a hazai mentőtörténetben is.
A debreceni adományozóknak köszönhetően Magyarországon először kerül rohamkocsira ilyen készülék, amely innovatív megoldást jelent a diagnosztikai betegellátásban. Egy ilyen készülékre hosszú éveket kellett volna várniuk.
A Vscan Air UH eszközt a 21. század fonendoszkópjának is nevezik, hiszen felülírja a több száz éve alkalmazott fonendoszkóppal történő hallgatózást, illetve a mellkasröntgent is.
A köszöntők után a püspökök megáldották a készüléket, majd azt a rohamkocsiban elhelyezve az érdeklődők vizsgálat közben is megtekinthették működését.
Szöveg és fotó: Kovács Ágnes
Forrás: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria