Stan Swamy, teljes nevén Stanislaus Lourduswamy 1937. április 26-án született Tamilnádu indiai állam Trichy városában. 1957-ben lépett be a jezsuita rendbe, majd 11 évvel pappá szentelését követően 1981. február 22-én tett örökfogadalmat. Papi szolgálatának első éveiben lelkipásztori tevékenységet folytatott Dzshárkhand államban, majd 1974-től a bengalurui Indiai Társadalmi Intézet munkatársa volt 1991-ig, amikor visszatért Dzshárkhand államba, hogy a helyi emberi jogi szervezettel együttműködésben az adivasi őslakos népességet segítse szociális tevékenységével. 1997-től Ráncsi városában élt és a bennszülötteket támogatta, egészen addig, amíg 2020 októberében az indiai hatóságok a Mumbai-i Taloja börtönbe vitték.
Stan Swamyt 83 évesen tartóztatták le 15 másik, az emberi jogok védelméért küzdő személlyel együtt, akiket „maoista terrorizmussal” és a maoista lázadókkal való bűnrészességgel vádoltak meg, továbbá azzal, hogy 2018-ban részt vettek a Bhima Koregaon-ban kitört zavargásokban. Az ellene felhozott vádakat Swamy atya mindig elutasította, a zavargások helyszínén még csak nem is volt jelen.
A jezsuita szerzetes valójában évtizedeken át, csaknem 50 éven keresztül az őslakos adivasi népesség erdőhasználati jogaiért küzdött, amely során a hatóságokkal is többször összetűzésbe került; az utóbbi 15 évben pedig azon bennszülöttek jogai mellett állt ki, akiknek a kormány jogtalanul el akarta venni a földjeit.
Október 8-i bebörtönzése után május 28-án a mumbai-i Szent Család katolikus kórházba került, mert egészségi állapota folyamatosan romlott, a börtönben koronavírussal is megfertőződött. A Parkinson-kórban szenvedő pap a börtönben egyre törékenyebbé vált, nem volt képes járni és táplálkozni sem, vérnyomása alacsony volt. Az indiai igazságszolgáltatás a szerzetes óvadék ellenében történő szabadon bocsátási kérelmét is elutasította annak ellenére, hogy egészségi állapota rohamosan romlott, és számos felhívás érkezett szabadon bocsátására. Swamy atya pár nappal ezelőtt szívrohamot kapott. Halálát a Covid-19 vírusfertőzés, a Parkinson-kór, a börtönbeli kedvezőtlen körülmények és a megfelelő orvosi ellátás hiányának együttese okozhatta.
Cedric Prakash indiai jezsuita társa szerint Stan Swamy a „béke és az igazságosság vértanúja, aki egész életét a peremre szorult embertársainak védelmére szentelte, önzetlenül és elkötelezetten. Swamy atya története szimbolikus jelleget ölt ezek után, kiindulópontként és ihletként szolgálva minden olyan ember számára, aki a szegényeket segíti missziós küldetése során, amelyet Krisztus nevében végez. Az Osservatore Romano vatikáni napilap Stan Swamy haláláról megjelent cikkét így zárja: „Az a tény, hogy egy, az őslakosok társadalmi előmenetelében elkötelezett szerzetest hamis vádakkal illetnek a terrorizmusellenes törvény értelmében, komoly és súlyos kérdéseket vet fel a demokrácia stabilitásával és a jogállamisággal kapcsolatban Indiában, ahol a politikai hatalmak törvénytelen eszközöket használnak ahhoz, hogy a kellemetlenséget jelentő személyektől megszabaduljanak”.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria