Erdő Péter bíboros a szinódusi munkáról

Kitekintő – 2014. október 7., kedd | 10:45

Erdő Péter bíboros október 6-án a szinódusi ülés utáni sajtótájékoztatón a püspöki szinódus munkamódszerét ismertette bővebben. A Vatikáni Rádió beszámolója.

Erdő Péter, a szinódus munkadokumentumának előkészítését ügyelő főrelátor mindenekelőtt arról beszélt, hogy volt néhány változás a szinódus munkamódszerét illetően, ugyanis a Szentatya változtatott a szinódus szabályzatán. Előírta például, hogy  a szinódusok hivatalos nyelve a régi latin helyett mostantól az olasz, de a fordításoknak köszönhetően más nyelven is lehet követni a tanácskozást. Ez az intézkedés kicsit megkönnyítette a főrelátor munkáját – hangsúlyozta Erdő Péter.

Lényeges változás történt továbbá a vita előtti jelentés (Relatio ante disceptationem) tartalmának megfogalmazását és annak módszerét illetően is – közölte a főrelátor. A szinódus munkadokumentuma értelmében ugyanis a szinódusi atyáknak szeptember végéig be kellett küldeniük a tanácskozásra előkészített beszédüket.

A szövegek birtokában így már most dolgoznak a vita utáni jelentés (Relatio post disceptationem) előkészítésén. Ezzel együtt a következő napokban azt is követik a főrelátor és munkatársai, ami a szinódusi ülések alatt valóban el is hangzik, hiszen nem mindenki egész pontosan azt mondja, amit az írásban előkészített beszéde tartalmaz, valamint lesznek szabad felszólalások is, a jelentéshez pedig minden beszéd tartalmát figyelembe kell venniük. Azonban a szinódusi titkársághoz írásban beküldött beszédek lehetőséget adtak arra, hogy már a vita előtti jelentés megírásakor is figyelembe vegyék néhány beszéd tartalmát – hangsúlyozta a magyar főpásztor.

Már a vita előtti jelentés előkészítése is szinódusi munka volt – mondta Erdő Péter, hozzátéve:  „Így legalább röviden fel tudtuk vázolni a legfontosabb, legmarkánsabb álláspontokat, amelyek a kérdőívekre beérkezett válaszokból kitűntek. Természetesen maga a szinódus munkadokumentuma is ezen beérkezett válaszok feldolgozásának volt a gyümölcse, tehát már két alkalommal is konzultáltunk az egész egyházzal. Így a mi munkánk elsősorban egy szintézis létrehozása, költői nyelven mondhatnánk azt is, hogy az egyetemes egyház hangjának meghallgatása.”

Fotó: Yahoo News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria