A szervezők a témaválasztással arra kívánják ösztönözni a részt vevő teológusokat és a tudományos élet más területeinek képviselőit, hogy keressék a zsidó–keresztény hagyomány azon mozzanatait, amelyek az európai kontinens jövője számára kulcsfontosságúak lehetnek.
Az Európai Katolikus Teológiai Társaságot 1989-ben alapították azzal a céllal, hogy fórumot biztosítson a tudományos igényű teológiai gondolkodás számára a kontinensen. A társaságot 21 szekció alkotja, melynek tagjai az egyes országokat képviselő hittudósok. A magyar szekció első vezetője Lukács László, majd 2011-től Perendy László volt. Kovács Gusztávot, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola rektorát 2019-ben választották meg a magyar szekció elnökének. Az ESCT mára 21 országban több mint 600 tagot számlál, mellyel jelenleg a legnagyobb teológiai társaság Európában.
A társaság a kétévente megrendezett kongresszusok mellett nagy hangsúlyt fektet a teológus-utánpótlás és a határokon átnyúló akadémiai programok ösztönzésére, valamint tevékenyen segíti a teológiai szakirodalom megjelentetését és terjesztését. A társaság évente négy alkalommal megjelenő ET-Studies című folyóiratában korunk legnevesebb teológusai publikálnak, melynek köszönhetően a periodika széles körű elismertségnek örvend.
Az elmúlt évek során Leuven (2007), Limerick (2009), Bécs (2011), Brixen (2013), Leuven (2015), Strasbourg (2017), Pozsony (2019) és Osnabrück (2021) adott otthont a társaság kongresszusának.
2021-ben Kovács Gusztávot választották meg a társaság alelnökének, így 2023-ban Pécs adhat otthont a nagy múltú rendezvénynek. Kovács Gusztáv a kongresszus alkalmával veszi át az elnökséget Margit Eckholttól, ennek köszönhetően első ízben láthatja el magyar teológus az ESCT elnöki feladatait.
Az augusztus 30. és szeptember 2. között EUROPE: Spiritual Resources for the Future címmel megrendezendő kongresszus szervezési feladatait a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola vállalta.
A várakozások szerint a rendezvényen több mint kétszáz teológus vesz részt, akik 22 európai országból, valamint Afrikából, Ázsiából, Észak- és Dél-Amerikából érkeznek hazánkba. A plenáris előadók között egyaránt szerepelnek kiemelkedő hazai (Balog Zoltán református püspök, Martos Levente Balázs esztergom-budapesti segédpüspök, Szalay Mátyás, Fedeles Tamás), európai (Sigrid Müller, Marie Jo Thiel, Bénédicte Lemmelijn, Gerhard Kruip) és a kontinens határain túlról érkező (Susan Abraham, Béarticé Faye, Diana Vinoles) teológusok és filozófusok.
A rendezvényen a teológushallgatók, doktoranduszok, fiatal oktatók és kutatók is lehetőséget kapnak a témával kapcsolatos gondolataik kifejtésére, kutatási eredményeik bemutatására.
A részletes program IDE kattintva érhető el.
A konferencia előkészületeiről Kovács Gusztáv, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola rektora beszélt korábban; az interjú ITT olvasható.
Forrás és fotó: Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria