Federico Lombardi értékelte Ferenc pápa dél-koreai útját

Kitekintő – 2014. augusztus 19., kedd | 9:03

Augusztus 18-án véget ért a Szentatya koreai utazása, amelyet a béke és kiengesztelődés üzenetével zárt le. Federico Lombardi szentszéki szóvivő a Vatikáni Rádiónak értékelte az ázsiai utat.


Ferenc pápa augusztus 17-én, vasárnap az ázsiai püspökökkel tartott találkozója alkalmával is hangsúlyozta, hogy elő kell mozdítani a párbeszédet és a találkozás kultúráját, különös tekintettel az empátiakészségre.

A szentszéki szóvivő elmondta: a pápa mindig a találkozás kultúrájáról beszél. Az emberek akkor találkoznak, amikor a szív, az elme és a személy a maga teljességében készen áll a másik befogadására, megértésére. Ilyenkor a találkozásból kölcsönösen gazdagodnak, lelki, vallási értékekben gazdagabbá és jobbá válnak, mint a találkozás előtt. Erre az alapvető hozzáállásra van szükség az ázsiai kontinensen, ahol a különböző kultúrák, vallások és népek közötti párbeszéd kiemelten fontos – javasolta a pápa a kontinens püspökeinek. Ez a párbeszéd az empátiát, az összhangra való készséget, az egy hullámhosszra kerülést is jelenti, amikor a személy  saját teljességében kész a másik befogadására, hogy ösztönösen megértsék egymást. Ez nem pusztán intellektuális, formális művelet, hanem olyan valami, amelyben egész lényünk részt vesz. Ezért találjuk meg gyakran a pápa „szótárában” ezt a témát, amely a találkozás kultúrájában valósul meg – mutatott rá a szentszéki szóvivő.

Az ázsiai ifjúsági találkozó miséjének homíliája a rendezvény témája köré összpontosult: „Ázsiai ifjúság, ébredj fel!” Ezzel kapcsolatban Federico Lombardi megállapította: a szentbeszéd azokat a szavakat elemezte, amelyekről a találkozó szólt. A pápa lelkesedést akart önteni a fiatalokba, akik gyakran nehéz helyzetben élnek kisebbségként olyan társadalmakban, ahol súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel jár vallási hovatartozásuk. Tehát buzdítani kell őket, a méltóság felfedezésére és megélésére helyezve a hangsúlyt.

Nagyon szép példát állít a fiatalok elé a vértanúk tanúságtétele, hiszen ők valóban a keresztény élet hősei. Önmagukat adták a legkeményebb helyzetekben is, amikor hitük és életük forgott kockán, hogy megerősítsék hitük pozitív mivoltát. A koreai vértanúk a társadalmi egyenlőség és jótékonyság iránti elkötelezettség mártírjai is. Olyan társadalomban éltek, amely elutasította a gyengébbnek és alacsonyabb rendűnek tartott személyek iránti figyelmet. A Szentatya tehát a mindig szilárd hiten alapuló bátorság, lelkesedés és öröm útját jelölte ki a fiataloknak. Ez a hit pedig a Krisztussal való találkozásból, Krisztus megismeréséből és a Vele való barátságból fakad.

2017-ben Indonéziában tartják a következő ázsiai ifjúsági találkozót. A pápa indonéz fiatalokkal is találkozott, akik nagyon szép kulturális műsort adtak elő, amelyben bemutatták a félsziget kultúrájának gazdagságát és sajátosságait. Öt különböző kultúra táncait láttuk, ami tanúsítja, hogy az egymás befogadását, megértését nehezítő problémák jelen vannak Indonéziában is. A koreai után a nagyon eltérő indonéz helyzet felé vezető újabb állomás jelzi, hogy az Egyház milyen nagy utat jár be a különböző szituációk között. Továbbá azon kultúrák és a helyzetek sokszínűségének csodáját is mutatja, amellyel az Egyház találkozik és szembesül, hogy az evangélium által segítse őket, hogy a legjobbat tudják nyújtani önmagukból – zárta kommentárját a szentszéki szóvivő.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria