2016-ban ünnepli a katolikus egyház, kiemelten a Szombathelyi Egyházmegye és a Pannonhalmi Főapátság, emellett Szombathely Megyei Jogú Város Szent Márton születésének 1700. évfordulóját. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia, és Magyarország Kormánya Szent Márton-emlékévvé nyilvánította a 2016-os esztendőt.
A jubileum kapcsán nagyszabású fejlesztésekre kerül sor Szombathelyen. A Szent Márton-terv keretében – amely városi és egyházmegyei fejlesztéseket is tartalmaz – a Szombathelyi Egyházmegye 2,5 milliárd forint támogatást kapott ingatlanfelújítások végrehajtására. Többek között ezt ismertette Veres András megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke a szombathelyi székesegyház toronykilátójában rendezett sajtótájékoztatón.
A főpásztor kiemelte, a különleges helyszínt magyarázza, hogy a püspöki székesegyház tornyai, a homlokzat, valamint a templomban található Madonna-kápolna is megújult a Szent Márton-terv keretében biztosított forrásoknak köszönhetően. A tornyokban kilátót alakítottak ki az elmúlt évben, hogy ezzel is növeljék a város turisztikai vonzerejét. A több mint 30 méteres magasságból pazar kilátás nyílik a városra, sőt a Kőszegi-hegység vonulataira is.
2015-ben, szintén a Szent Márton-terv keretében, megújult a szombathelyi Szent Márton-templom is, továbbá a támogatás lehetőséget biztosít arra, hogy felújítsák a püspöki palota homlokzatát, és ezzel párhuzamosan újjáépítsék az épület II. világháborúban elpusztult részét. Itt Szent Márton Fogadóközpont nyílik majd – hangzott el a sajtótájékoztatón –, és a püspöki palota földszintje és első emelete is látogathatóvá válik a turisták számára. Ez egy újabb kuriózum lehet mind a városba látogatók, mind a helybeliek számára.
A székesegyház előtti tér is megújul 2016 nyarára, a munkálatok javában zajlanak – mondta el a megyéspüspök, majd kiemelte, a régészek az ásatások során értékes római kori falmaradványokra és mozaikokra bukkantak, melyek éppen Szent Márton korából, a 4. századból származnak. A tér a csapadékvíz számára kialakított csatornarendszer és a térvilágítás korszerűsítése után esztétikus gránitburkolatot kap majd.
A Szent Márton-terv keretében az egykori papi szeminárium, a mai Brenner János Kollégium tető- és homlokzatfelújítására is sor kerül. A korszerűsítés már nagyon időszerű volt, hiszen az épület tetőszerkezete sok helyen károsodott, és a cserepek sem bírták volna már sokáig az időjárás következményeit. A felújítás során a teljes tetőfedés és a bádogos elemek cseréje megtörténik, a homlokzaton körben elkészül a vakolat javítása, színezése is – ismertette Veres András.
A felújításokkal méltón tudjuk ünnepelni a jubileumot. Ezt a célt szolgálja a Szent Márton-terv, ezt a célt szolgálják az ingatlanfejlesztések is – emelte ki végül a szombathelyi megyéspüspök.
* * *
2016-ban két kiemelkedő zarándoklatra kerül sor a Szombathelyi Egyházmegyében: április 30-án Celldömölkre várják a vasi és zalai híveket, június 20. és 25. között pedig Szombathelyről Pannonhalmára vezet az út az egyházmegyei gyalogos zarándoklat keretében.
A Szombathelyi Egyházmegyében egy évtizede hagyomány a vasi és zalai hívek közös zarándoklata. Minden évben egy Mária-kegyhelyet keresnek fel a zarándokok: egyik évben egyházmegyeit, a következő esztendőben a megyehatáron kívülit. A cél, hogy a két megye hívei találkozzanak, erősítsék egymás közötti kapcsolataikat, erőt merítsenek személyes tapasztalataikból mindennapi életük hiteles keresztény megéléséhez.
A zarándoklat célpontja ezúttal Celldömölk, vagy ahogyan sokan ismerik, Kiscell lesz. A templom kapuja a zarándoklat idejére az irgalmasság kapujává válik: akik meghatározott feltételekkel átlépik, teljes búcsút nyerhetnek.
A Szent Márton jubileumi év keretében megvalósuló, Szombathelyről Pannonhalmára vezető, a Hermától a halmokig elnevezésű gyalogos zarándoklatra április 29-ig lehet jelentkezni, kizárólag az interneten: www.szentmarton.martinus.hu/gyalogoszarandoklat.
A zarándoklat célja, hogy a résztvevők mélyebben megismerjék a korai egyház szentje, Márton életét, és megtanulhassák tőle, mit jelent zarándoknak, bűnbánónak, az evangélium hirdetőjének lenni, a szegényben, a betegben és minden emberben Krisztust meglátni.
Útvonal: Szombathely – Vép – Porpác – Bögöt – Sárvár – Rábapaty – Uraiújfalu – Nick – Répcelak – Rábakecöl – Vág – Szany – Marcaltő – Malomsok – Csikvánd – Tét – Felpéc – Kajárpéc – Pannonhalma.
Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria