Felújított útszéli keresztet áldottak meg Kecskeméten

Hazai – 2025. július 11., péntek | 15:36

A Porta Egyesület és a Karol Wojtyła Barátság Központ támogatásával újították fel Kecskeméten, a Belső-Szegedi út és a Kinizsi utca sarkán álló Krisztus-keresztet, melyet július 10-én Finta Zsolt érseki helynök áldott meg az alapítása 20. évfordulóját ünneplő Karol Wojtyła Barátság Központ barátai, támogatói jelenlétében.

Király Sándor és Gyürkó Mária 1892-ben állították egykor a keresztet, a legendárium szerint hálából. Ez a kereszt az egyik abból a közel hetvenből, amelyeket a Karol Wojtyła Barátság Központ együttműködve a Porta Egyesülettel város, megye és országszerte megmentett. Maroknyi csapat gyűlt össze az eseményre, őket Farkas Pál, a Wojtyła-ház munkatársa köszöntötte.

Finta Zsolt érseki helynök a keresztet megáldva hangsúlyozta, a keresztállítás szokása  sokfele a világon ismert, ma is vannak családok, akik fontosnak tartják ezt, mint annak idején Király Sándor és felesége. A keresztet állítókat gyakran vezeti szándékukban valamilyen családi történet, fájdalmas tragédia, vagy éppen egy váratlan gyógyulás, egy Istentől kapott kegyelem.

Az emberek megtapasztalják a kereszthordozó Krisztus gyötrelmeiben, hogy nincsenek egyedül ezekben a fájdalmakban, Jézus segítségével pedig hordozni tudják az életük terheit. Ennek az emléke, jele minden egyes kereszt.

Akik pedig elmennek az úton a kereszt mellett, azok köszöntik Jézust, keresztet vetnek, régimódin megemelik a kalapjukat; ilyenkor

nem csak azt az Istent köszöntik, aki értünk a keresztet vállalta, hanem együttéreznek azzal a fájdalommal, teherrel, vagy éppen a hálaadással is, amit a keresztet állító család ki akart fejezni”

– fogalmazott.

Megköszönte a Porta Egyesület és a Wojtyła Barátság Központ munkáját, és azért is imádkozott, hogy

mindig legyenek olyanok, akit ápolják magát a keresztet, annak környékét, és „nem feledkeznek meg arról, hogy földi életünk során mindannyiunknak szükségünk van arra a segítségre, amit egyedül Krisztustól kaphatunk”.

A kereszt Borsos István kőfaragó mester munkája, lényegében egy teljesen újrafaragott alkotás.

Farkasné Pásztor Jolán elmondta, a tanyavilágban is gyakori volt a keresztállítás. „A parasztember nehezen jutott el templomba. A kereszt számára megszentelt hely volt, ahol elmondott egy imát, amikor elhaladt előtte a munkából jövet-menet. Megnyugodott, hálát adott a termésért” – mondta.

A lakosság örömmel fogadja a felújított kereszteket – tette hozzá Farkas Pál, a Wojtyła-ház munkatársa. „A környezetét beültetik virágokkal, magukénak érzik.”

Fotó: Lambert Attila

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria