Ferenc pápa: Az őslakosok védelme nemcsak igazságosság kérdése, hanem a jövő garanciája is

– 2025. február 14., péntek | 10:35

Ferenc pápa üzenetet küldött az őslakos népek globális fórumára, amelyet a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD) római székhelyén tartottak február 10-én és 11-én, és melynek témája „Az őslakosok önrendelkezési joga: út az élelmezésbiztonság és a szuverenitás felé” volt.

A pápa elítélte a „multinacionális cégek és az államok növekvő mezőgazdasági földfoglalását” mint „káros gyakorlatot, amely veszélyezteti a helyi közösségek méltó élethez való jogát”.

A hetedik alkalommal megrendezett eseményen részt vesz Fernando Chica Arellano prelátus, a Szentszék állandó megfigyelője a FAO, az IFAD és a Világélelmezési Program (WFP) ENSZ ügynökségeknél. A tanácskozáson felolvasta Ferenc pápa üzenetét, amelyet Myrna Cunninghamnek, a fórum igazgatótanácsa elnökének címzett. Ebben a Szentatya az őslakosok jogainak védelmére irányuló erőteljes felhívást fogalmazott meg.

Ismerjük fel az őslakos népek értékét

A pápa mindenekelőtt reményét fejezte ki, hogy a találkozó „jelentős teret biztosíthat az őslakos közösségek prioritásairól, aggályairól és legitim törekvéseiről szóló vitának, ezek tanulmányozásának és az erről folytatott eszmecserének”. Ferenc pápa a témát illetően arra hív üzenetében, hogy „ismerjük fel az őslakos népek értékét”, valamint „a tudásuk és gyakorlataik ősi örökségét, amelyek pozitívan gazdagítják az emberiség nagy családját, színesítve azt hagyományaik különböző jellemzőivel”. „Mindez a remény horizontját tárja fel a jelenkorban, amelyet intenzív és összetett kihívások és sok feszültség jellemez” – állapította meg üzenetében a pápa.

A földfoglalás veszélye

„A saját kultúra és identitás megőrzéséhez való jog védelme szükségszerűen magában foglalja a társadalomhoz való hozzájárulásuk értékének elismerését, létük és az élethez szükséges természeti erőforrásaik megőrzését” – hangsúlyozta Ferenc pápa, elítélve azt a súlyos fenyegetést, amelyet „a multinacionális cégek, a nagybefektetők és az államok növekvő mezőgazdasági földfoglalása” jelent. „Ezek olyan káros gyakorlatok, amelyek veszélyeztetik a helyi közösségek méltóságteljes élethez való jogát.”

A fenntartható jövő biztosítékai

„A föld, a víz és az élelmiszer nem pusztán javak, hanem magának az életnek és e népeknek a természettel való kapcsolatának az alapja” – mutatott rá az üzenetben. „E jogok védelme tehát nemcsak igazságosság kérdése, hanem a fenntartható jövő garanciája is mindenki számára.” „Az emberi családhoz való tartozás érzésétől áthatva tudjuk biztosítani a jövő nemzedékeinek azt a világot, amely összhangban van azzal a szépséggel és jósággal, amely Isten kezét vezérelte a teremtés során.”

Végül Ferenc pápa annak a reményének adott hangot, hogy a nemzetek vezetői „megfelelő intézkedéseket tesznek azért, hogy az emberi család együtt járjon a közjó érdekében, hogy senki ne legyen kirekesztve, és senkit se hagyjunk lemaradni”.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria