Ferenc pápát Abu-Dzabi koronahercege, Mohamed bin Zájed Ál Nahján fogadta a repülőtéren
A Szentatya a vasárnapi Angelus elimádkozása után a következőket mondta a Szent Péter téren összesereglett zarándokoknak: „Kevesebb mint egy óra múlva egy rövid, de fontos útra indulok, az Egyesült Arab Emírségekbe. Kérlek benneteket, kísérjetek el imáitokkal!”, majd elutazása előtt a következő bejegyzést tette közzé Twitter-oldalán: „Hamarosan indulok az Egyesült Arab Emírségekbe. Testvérként megyek ebbe az országba, hogy együtt nyissunk egy új lapot a párbeszéd számára és együtt járjuk a béke ösvényeit. Imádkozzatok értem!”
Ferenc pápa az Egyesült Arab Emírségekbe tartó repülőgép fedélzetén, az újságírókkal való találkozóján elmondta, hogy bizakodva tekint az apostoli út elé, majd hozzátette: „Azt mondták nekem esik az eső Abu-Dzabiban, bizonyos helyeken ezt áldásnak tekintik, reméljük, most is így lesz” (a repülőgép zuhogó esőben ért földet – a szerk.).
A Szentszék 2018. november 6-án sajtóközleményben adta hírül, hogy a Szentatya elfogadta Mohamed bin Zájed Ál Nahján sejk, Abu-Dzabi trónörököse, valamint az Egyesült Arab Emírségek katolikus egyházának meghívását, és 2019 februárjában fölkeresi a délnyugat-ázsiai országot.
Ferenc pápát Abu-Dzabi repülőterén Ahmad et-Tajjeb, a kairói al-Azhar mecset és egyetem főimámja, a szunnita iszlám legmagasabb rangú vallási elöljárója is várta és köszöntette, aki a február 4-i vallásközi konferencia egyik fő résztvevője
Ferenc pápa Assisi Szent Ferenc nevét vette föl, egy olyan szentét, aki ragyogó példaként áll előttünk Jézus Krisztus szavainak – „Boldogok a békességszerzők, mert Isten fiainak hívják majd őket” (Mt 5,9) – gyakorlati megvalósításában. Isten békéje kigyógyítja az embert minden ellenségeskedésből, és elkíséri a jó hírt, amelyet Jézus Krisztus hirdetett egy olyan Istenről, aki kiengeszteli önmagával a világot – szerepelt a közleményben.
Assisi Szent Ferenc és az egyiptomi Malik al-Kámil szultán találkozásának 800. évfordulója alkalmából Bagyinszki Ágoston OFM teológiai tanár és Csik Tamás történész írt közös publikációt, mely ITT érhető el.
A pápalátogatás témája – „Tégy engem békéd eszközévé” – Szent Ferenc békeimájából való, és kifejezi azt az imaszándékot, hogy a pápa látogatása az Arab Emirátusokban Isten békéjét hirdesse minden jóakaratú ember szívében.
A pápalátogatás logóján egy galamb látható, csőrében olajfaággal – a galamb fehér és sárga színe a vatikáni zászlót idézi. Az Egyesült Arab Emírségek színeit a galamb testén jelenítik meg, ezzel is kifejezve, hogy Ferenc pápa a béke követeként látogat az arab országba.
A pápai út előkészületeiről Arábia apostoli helynöke, Paul Hinder püspök február 2-án, szombaton így nyilatkozott a Deutsche Wellének: „Úgy vélem, hogy amennyiben el akarjuk kerülni az előttünk álló katasztrófát, a konfliktushelyzetekre való tekintettel elkerülhetetlen és szükségszerű, hogy a vallások szorosabban dolgozzanak együtt.” Az interjúról készült hírünket ITT olvashatják el.
Ferenc pápa részvételével február 4-én Abu-Dzabiban vallásközi konferenciát is szerveznek. Nem sokkal ennek megkezdése előtt közzétették a résztvevők nevét is: a pápa és a szunnita muszlimok lelki vezetője mellett felszólal még az Egyházak Világtanácsának főtitkára, Olav Fykse Tveit tiszteletes, valamint zsidó, buddhista és bahái vallási képviselők is.
Az apostoli út zárásaként február 5-én, kedden, látogatása utolsó napján Ferenc pápa a Zájed-stadionban mutat be szentmisét, amelyre eddig már nagyjából 135 ezer regisztrált jegyet adtak ki.
Klaus von Stosch Az iszlám mint kihívás – Keresztény megközelítések című kiadványunk megvásárolható az Új Ember könyvesboltban (Budapest, V. kerület, Ferenciek tere 7–8.; nyitvatartás: hétfő, kedd, csütörtök, péntek 9–17 óráig; szerdán 10–18 óráig) vagy megrendelhető az Új Ember online könyváruházban.
Forrás: Vatican News, Katholisch.de
Fotó: The National.ae; Vatican News
Magyar Kurír
(ki)
Kapcsolódó fotógaléria