A pápa Szent Pál galatákhoz írt levelének szavaival köszöntötte a megjelenteket: „Kegyelem nektek és békesség Atyánktól, az Istentől, és az Úr Jézus Krisztustól, aki föláldozta magát bűneinkért, hogy kiragadjon minket a jelen világ gonoszságából Istenünk és Atyánk rendelése szerint” (Gal 1,3–4). Pál apostol e szavakkal kifejezi közös hitünket, közös reményünket – mondta Ferenc pápa, majd hozzátette: „Szeretném, ha köszöntésem, amely hirdeti, hogy Jézus Krisztus az Úr és az Üdvözítő, eljutna közösségeitek tagjaihoz is.”
A szentatya kifejtette, keresztségünk Isten felbecsülhetetlen ajándéka, amely közös kincsünk. Ennek köszönhetően életünk nem pusztán földi dimenzióval rendelkezik, hanem a Szentlélek hatalmában élünk. A keresztség szentsége emlékeztet bennünket egy alapvető igazságra: az Úr mindig megelőz bennünket szeretetével és kegyelmével. Minden szívet előkészít befogadására.
A Szentírást olvasva világos, hogy az evangélium témája nem csak az Istenhez fűződő személyes kapcsolat. Szeretetünk válaszát sem szabad úgy tekintenünk, mint apró személyes gesztusok összességét egy rászoruló számára, vagy mint a saját lelkiismeretünk megnyugtatására irányuló cselekedetek sorát. Az evangélium Isten országát hirdeti (Lk 4,43); és arról szól, hogy szeretjük Istent, aki uralkodik a világban – idézett a pápa Evangelii gaudium kezdetű apostoli buzdításából (180). Isten országa mindig megelőz bennünket. Csakúgy, mint az egyház egységének misztériuma.
A keresztények között kezdettől fogva jelen volt a megosztottság, és még ma is fennállnak közösségeink között a vetélkedések és a konfliktusok. Ezek a helyzetek gyengítik képességünket, hogy eleget tegyünk az Úr parancsolatának, és hirdessük az evangéliumot minden nemzetnek (vö. Mt 28,19–20). Megosztottságunk elcsúfítja Krisztus varratlan köntösét, de nem pusztítja el teljesen az egységet, amely a kegyelem révén minden megkeresztelt között létezik (vö. Unitatis redintegratio, 13) – mutatott rá Ferenc pápa. – A keresztény hithirdetés még hatékonyabb lehetne, ha a keresztények leküzdenék megosztottságaikat, és közösen ünnepelnék a szentségeket, együtt terjesztenék Isten Szavát, és közös tanúságot tennének a szeretetről.
A pápa örömének adott hangot, hogy a világ különböző országaiban a katolikusok és az evangéliumi egyházak testvéri kapcsolatokat hoztak létre, egymással együttműködve. A Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsa és Evangéliumi Világszövetség teológiai bizottsága közös erőfeszítései új távlatokat nyitottak, tisztázva a félreértéseket és utakat kijelölve az előítéletek leküzdéséhez.
A pápa kifejezte azt a reményét, hogy a Keresztény tanúságtétel egy sokvallású világban című dokumentum, amely megjelöli a helyes magatartásformákat, ösztönző erővel hat az evangélium hirdetésére a többvallású térségekben.
Forrás: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír