Ferenc pápa a buddhistákhoz: Összefogással teremtsünk békés, elfogadó világot!

Ferenc pápa – 2024. május 29., szerda | 18:27

Thaiföldi buddhista szerzetesek küldöttségét fogadta a Vatikánban a Szentatya május 27-én, hétfőn. Gyógyítsuk meg a sebzett emberiséget és földünket! – buzdított a pápa, majd az ima és a meditáció erejéről, a békéről és a testvériségről szólt, utalva a tavaly novemberi thaiföldi buddhista–keresztény találkozó témáira.

A pápa hálával idézte fel thaiföldi apostoli utazását, melyet 2019. november 20. és 23. között tett az ázsiai országban, ahol rendkívüli vendégszeretettel fogadták. Élénken él benne a találkozás Thaiföld legfőbb pátriárkájával, akinek szívélyes üdvözletét küldte a buddhista delegáción keresztül.

A Szentatya örömmel állapította meg, hogy tavaly novemberben már hetedik alkalommal tartották meg a buddhista–keresztény találkozót Thaiföldön, amelyre Ázsia-szerte több mint 150 résztvevő érkezett, hogy eszmét cseréljenek a két vallás szerepéről a világ megmentésében, „Karuná (együttérzés) és Agapé (szeretet) párbeszédben egymással a sebzett emberiség és a föld meggyógyításáért” témában. Ma ugyanis az emberiség és földünk, a mi közös otthonunk sok sebből vérzik. A háborúk miatt rengetegen vesztették el mindenüket és kénytelenek menekülni. Gondoljunk a sok gyermekre, akiket erőszak sújt! Mindazonáltal, ahogyan azt a buddhista–keresztény találkozón is megállapították, „szilárdan hisszük, hogy a sötét fellegek közepette azok, akik mélyen gyökereznek saját vallási hagyományaikban, és készek együtt dolgozni, elvihetik a remény sugarát az elkeseredett emberiségnek”.

A buddhista–keresztény találkozón három fő gondolatot emeltek ki, ezeket a pápa most felidézte. Először is azt, hogy

senki nem menekül meg egyedül; csak együtt menekülhetünk meg, mert kölcsönösen össze vagyunk kötve és függünk egymástól”.

Ennek az igazságnak a fényében a Szentatya arra szólította a buddhista szerzeteseket, hogy működjenek együtt mindenkivel: a civil társadalommal, más vallások tagjaival, a kormányokkal, nemzetközi szervezetekkel, egyetemi és tudományos közösségekkel, valamint minden érdekelt féllel, hogy elősegítsék a barátságot, ami támogatja a békét és a testvériséget, és befogadóbb világot épít.

Másodsorban a nevelés szerepére mutatott rá a pápa a buddhista–keresztény konferencia témái közül. Fontos mindenkit nevelni, főként a fiatalokat és a gyerekeket; gondoskodni és odafigyelni másokra és a környezetre.

A harmadik szempont, amit megerősítettek: „Hisszük, hogy az ima és a meditáció megfordíthatja a dolgokat azáltal, hogy megtisztítja szívünket és elménket; szeretetet, irgalmasságot és megbocsátást teremt ott, ahol gyűlölet van, és bosszú, mert a tisztelet, a másik ember és a föld iránti gondoskodás szellemiségét hozza létre.”

Ferenc pápa örömének adott hangot, hogy a buddhista szerzetesek arra készültek, hogy másnap, május 28-án Rómában, a Santa Maria in Trastevere-bazilikában imádkozzanak a békéért. „Köszönet a kedves gesztusért, hogy eljöttek a Vatikánba; folytassák tovább a párbeszédet és az együttműködést, különösen a Katolikus Egyházzal Thaiföldön a barátság szellemében!” – búcsúzott a vendégektől a pápa.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria