Ha a testvériség fogalmát a hatásait tekintve határozzuk meg, akkor azonnal ki kell mondanunk, hogy ellenállást jelent a világ kegyetlenségével szemben – kezdte előszavát Ferenc pápa. – Mert amióta az emberiség létezik, Polemos, a háború démonja jelen van, és megnyilvánul a rivalizálásban, amely a tagadáshoz, a másik megöléséhez vezet, ahogy azt Ábel testvére, Káin általi meggyilkolása megmutatta. Ezért kell a testvériségnek folyamatosan újjáélednie, és ellenállnia a rivalizálásnak, amely erőszakhoz és háborúhoz vezet. Sajnos a testvériség az, ami leginkább hiányzik együttélésünkből, és éppen ennek a hiánya okoz szenvedést.
Testvériség nélkül az egyenlőség és a szabadság mindig veszélyeztetett, gyenge és könnyen megtagadható értékek maradnak.
Természetesen a testvériséget döntést hozva választhatjuk: a kirekesztés elutasításával, a megbékélés vágyával, a mélységes emberi szeretetközösség iránti vággyal – fogalmazott Ferenc pápa.
Ebben a könyvben Enzo Bianchi testvér a megszokott emberi mélységével és lelki intelligenciájával mutatja meg, hogy
a testvériség az emberiség hivatása.
Mindannyian testvérek vagyunk az emberiségben, halandók, de tudatában vagyunk annak, hogy azért élünk, hogy kapcsolatban legyünk egymással.
A nagy ajándék, amit szívesen fogadhatunk, a másik: közel vagy távol, ismert vagy ismeretlen, barát vagy ellenség. Ha egymás mellett állunk, mindig egy testvér van előttünk, és úgy érezzük, hogy egyetlen hivatásunk van: az „én” kimondásáról áttérni a „mi”-re, hogy együtt éljünk – zártja előszavát Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria