A felelősség – a katasztrófák és konfliktusok összefüggésében – mindenkié, de különösen a vallási vezetőké: „Az emberiséget az erőszakról való lemondásra és a béke kultúrájának elfogadására kell irányítani.” Lényegében ez volt az, amit a pápa 2023. szeptemberi mongóliai útja során megerősített a különböző felekezetek képviselőinek, akik a Szentatyával együtt összegyűltek a Hun Színház kék színpadán, a nomád sátor formájú létesítményben, amely a dombról a síkság felé tekint, ahol az ulánbátori házak sora látható.
A Ferenc pápa mongóliai apostoli útjának csúcspontjait jelentő események közül ennek a programnak az emléke kísérte végig azt a rövid beszédet, amelyet a pápa egy mongóliai buddhista delegációhoz intézett, amelyet január 13-án fogadott az Apostoli Palotában. A küldöttséget a Gandantegcsinlen kolostor apátja, a tiszteletreméltó Geshe Lharampa D. Javzandorj és Giorgio Marengo bíboros, Ulánbátor apostoli prefektusa vezette.
Ez volt a – Mongóliában a többségi vallást képviselő – buddhista közösség első látogatása a Vatikánban. Az ázsiai országban a kommunizmus romjaiból újjászületett evangelizációs erőfeszítésnek köszönhetően a katolikusok száma valamivel több mint 1200. Mongólia a párbeszéd és a békés együttélés országa. Ferenc pápa szerint a buddhista küldöttség római jelenléte is sajátos jele a „Szentszék és a nemes mongol nép közötti baráti és tartós kapcsolatoknak”. Ez egy igazi „barátság”, amelyet a pápának volt lehetősége megtapasztalni a 43. nemzetközi apostoli útja során Mongóliában, ahová első alkalommal látogatott el katolikus egyházfő.
A pápa felidézte a 2023. szeptember 3-i találkozót, amelyen tizenegy különböző vallású vezető vett részt. Akkor fontos szavakat mondott a vallások szolgálatáról a jó érdekében, és azt ajánlotta, hogy ne keverjük össze a hitet az erőszakkal. Ferenc pápa arra emlékeztette a buddhista küldöttséget, hogy azon a napon a különböző vallások képviselőivel „minden férfi és nő mélységes lelki vágyakozásán elmélkedtünk, amelyet a testvérek nagy szövetségéhez hasonlíthatunk, akik az égre szegezett tekintettel haladnak előre az életben”. A pápa ezután vendégeit úgy üdvözölte, mint „mindannyiótok testvére, közös vallási keresésünk nevében”.
Ferenc pápa felidézte a kilencvenes évek nehéz, de ugyanakkor virágzó időszakát is, amikor a kommunista rendszer összeomlása után az ország „mélyreható vallási megújuláson ment keresztül”. A pápa kiemelte, hogy az érdem a buddhizmus elkötelezettségének és hozzájárulásának is köszönhető: „A hagyományos spirituális gyakorlatok felélesztésével és a nemzet fejlődésébe való integrálásával Mongólia visszanyerte gazdag vallási örökségét, egyúttal tanúságot tett erőfeszítéseiről a sikeres demokratikus átmenet érdekében.”
A pápa továbbá méltatta a „vallásszabadság és a különböző felekezetek közötti párbeszéd iránti elkötelezettséget”, amely „minden hagyomány kölcsönös tiszteletének légkörét alakította ki, elősegítve egy olyan társadalom létrejöttét, amelyet nem csak az anyagi jólét, hanem a testvéri szolidaritás alapvető értékei is gazdagítanak”. „Ezen értékek előmozdításával a vallások alapvető szerepet játszanak az igazságos és összetartó társadalom felépítésében” – mondta a pápa.
A hangsúly ezután a szentévre helyeződött át, amely a keresztény hagyomány szerint „a zarándoklat, a kiengesztelődés és a remény időszaka”. „A természeti katasztrófák és emberi konfliktusok által fémjelzett helyzetben ez a szentév emlékeztet bennünket arra a közös célra, hogy békésebb világot építsünk, amely elősegíti a harmóniát a népek között és közös otthonunk érdekében” – állapította meg beszédében Ferenc pápa. „A béke iránti egyetemes vágy mindannyiunkat arra késztet, hogy konkrét lépéseket tegyünk: mint a saját tanításaink alapján álló vallási vezetők az a felelősségünk, hogy az emberiséget az erőszakról való lemondásra és a béke kultúrájának vállalására vezessük – hívta fel a figyelmet a pápa.
Az audiencia végén a Szentatya „kellemes és gazdagító” római tartózkodást kívánt buddhista vendégeinek és azt, hogy a Vallásközi Párbeszéd Dikasztériumával szervezett találkozójuk „lehetőséget biztosítson az együttműködés elmélyítésére a párbeszéden, a testvériségen, a vallásszabadságon, az igazságosságon és a társadalmi harmónián alapuló társadalom előmozdításához”.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria