Ferenc pápa beszédében arra buzdította a püspököket, hogy – jóllehet különböző egyházakból és egyházi közösségekből érkeztek – továbbra is legyenek a „keresztények közötti egység és testvériség ragyogó jelei”. A pápa utalt „a közömbösség globalizációjának jelenségére, melyre a legjobb válasz a szolidaritás és a testvériség globalizációja”.
Felsorolta korunk nagy problémáit és drámáit, mint „a keresztények és más kisebbségek üldözése, a terrorizmus szomorú jelensége, a háborúk okozta menekültek drámája, a fundamentalizmus és más szélsőségek kihívásai, a mérhetetlen elvilágiasodás”. Ezekre a kihívásokra csak „megújult elkötelezettséggel, állhatatosan és türelemmel lehet keresni azokat az utakat, melyek az egység felé vezetnek, hogy a világ higgyen”. Ezen utak között a Szentatya elsőként nevezte meg „az Eucharisztiát mint a szeretetközösség misztériumát”.
Szent Pál első korinthusi levelére utalva Ferenc pápa az Úr vacsorájának különleges szerepét hangsúlyozta, mely a közösség életében a központi mozzanat, az „igazság pillanata, amikor a legnagyobb mértékben valósul meg a találkozás az isteni kegyelem és a mi felelősségünk között”. „Ezért az Eucharisztiában világosan érezzük, hogy az egység ajándék, de egyidejűleg felelősség, súlyos felelősség is” – zárta beszédét Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Focolare.org
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria